Facebook Avrupa Konutlar-TEM Site Ynetimi Sayfas
Yönetim Planı
GİRİŞ

a. Kitapçık Kapsamı

Bu el kitabının amacı, TOKİ - EGYO – Avrupa Konutları TEM Projesi yönetiminin standart hale getirilerek konu ile ilgili tarafların bilgilendirilmesi, Bağımsız Bölüm kullanıcılarına, güvenli, konforlu ve ekonomik işletilen bir ortam sağlanması ve Site Yönetimi tarafından sağlanan hizmetlerden yararlanmayı kolaylaştırmaktır.

Bu kitapçık, konutunuzu teslim aldığınız andan itibaren site içerisindeki yaşantınıza yol göstermek ve karşılaşılması muhtemel sorunlarınız ve sorularınıza cevap vermek amacıyla hazırlanmıştır.

Kitapçık içinde yer alan planda ise blok yerleşimi ve bütün ortak tesislerin yerleri belirtilmektedir. TOKİ - EGYO – Avrupa Konutları TEM Projesi yönetimine ilişkin tüm detayların yer aldığı bu kitap, sağlanan tüm hizmetlerden yararlanan Bağımsız Bölüm kullanıcılarına verilmek üzere hazırlanmıştır.

Bu kitapçık daima evde bulundurulmalıdır.

Konut sahiplerinin konutlarını kiraya vermeleri halinde; bu kitapçığın bir kopyasını da kiracıya teslim etmeleri gerekmektedir.

b. Vaziyet Planı

GENEL BİLGİLER

a. Tanıtım

TOKİ - EGYO – Avrupa Konutları TEM Projesi; İstanbul İli, Gaziosmanpaşa İlçesi, Karayolları Mahallesinde, 6619 Ada, 1 nolu Parsel de kayıtlı 145.000 m² arsa üzerinde 36 Blok ve 1 Rezidans binası olarak inşa edilmiştir. Ayrıca 1 Sosyal Tesis – Club House, 1 Kafe, 1 Anaokulu ve Kreş, 7 Açık, 2 Kapalı Yüzme Havuzu, 2 Tenis Kortu, 2 çok amaçlı spor sahası, 1 Market ve Ticari Mağazalardan oluşan bir kompleks mevcuttur.

b. Konut Teslimi

Sizlere yapılan duyuru üzerine bizzat veya vekiliniz aracılığı ile konut teslimini yapmak amacıyla görevlendirdiğimiz personelimizle birlikte, konutların içerisinde yapılmış olan tüm imalatların, beraberce kontrol edilerek tarafınızdan teslim alınması gerekmektedir. Konutların teslimi esnasında herhangi bir üretim hatası varsa görevli elemanımızın tutanak ile kayıt alması halinde, kusur en kısa zamanda (en geç yasal 60 günlük )giderilecektir. Konutunuzu teslim aldıktan sonra konutunuzun güvenliği, öncelikle Avrupa Konutları TEM Güvenlik Amirliği ve daire sahiplerinin sorumluluğu altında olacaktır.
Konut Sahipleri, bağımsız bölümlerinin dış cephelerine ve /veya ortak mahallere direk, levha, tabela, reklam panosu ve benzeri şeyler asamazlar. Tespit edilenler yönetimce derhal kaldırılır. Ve kat maliki uyarılır. Uyarılara riayet etmeyenlere yönetim kurulunca para cezası verilebilir.

Ayrıca kitapçıkta yer alan TOKİ – Avrupa Konutları TEM Projesi Yönetim Planı hükümlerine riayet etmeniz, ileride site içerisinde ortak yaşama devam edeceğiniz diğer site sakinlerinin hakları açısından önem taşımaktadır.

c. Teknik Alt Yapı ve Özellikler

İnşaat İşleri

1. ZEMİN, TEMEL VE BİNA: TEMEL, YAPI ÇEVRE, SAHA VE YAĞMUR SUYU DRENAJ SİSTEMİ YAPILMIŞTIR. BİNALARIN OTURACAĞI ZEMİNDE ZEMİN ETÜT VE SONDAJ ÇALIŞMALARI YAPILMIŞTIR. ÜNİVERSİTE ONAYI ALINMIŞTIR. BUNA GÖRE DEPREM YÖNETMELİĞİNE UYGUN TEMEL SİSTEMİ UYGULANMIŞTIR. BİNALAR BETONARMEDİR. ZEMİN ETÜD RAPORUNDA BELİRTİLEN TEMELLERDE FORE KAZIK SİSTEMİ YAPILMIŞTIR. YAPIM TEKNİĞİ RADYE TEMEL VE KONVANSİYONEL KALIP+TÜNEL KALIP SİSTEMİDİR.

2. SU, SES VE ISI YALITIMI: BİNA BODRUMLARINDA DIŞ PERDE DUVARLARINA DIŞARIDAN SU YALITIMI, TAVANDA ISI YALITIMI YAPILMIŞTIR.

3. HİDROFOR VE SU DEDOLARININ OLDUĞU MAHALLARDE SES YALITIMI YAPILMIŞTIR.

4. ÇATILAR: ÇATILAR, ÇELİK ÇATI OLUP SU VE ISI YALITIMI YAPILMIŞTIR.

5. DIŞ CEPHE: DIŞ CEPHE DUVARLARI VE İÇ CEPHE DUVARLARI GAZBETON, YAPILMIŞTIR. TÜM DIŞ CEPHEDE ISI HESABINA UYGUN ÖLÇÜLERDE MANTOLAMA YAPILMIŞTIR.

6. DIŞ CEPHELER AKRİLİK ESASLI DIŞ CEPHE BOYASI İLE BOYANMIŞTIR.

7. MERDİVEN VE SAHANLIKLAR: RENKLİ MERMER KAPLAMA YAPILMIŞTIR. ZEMİN KATLAR VE ASANSÖR SÖVELERİ GRANİT KAPLAMA YAPILMIŞTIR.

8. DOĞRAMALAR: REHAU MARKA PLASTİK DOĞRAMA YAPILMIŞTIR. 4+16+6 MM ISI CAM KULLANILMIŞTIR.

9. İÇ- KAPILAR: CAMLI-CAMSIZ AHŞAP KAPILAR KULLANILMIŞTIR.

10. DIŞ KAPI: DORTEK’İN ORİJİNAL KATALOGUNDAKİ SPARTA 5 SERİSİ, 6 ADET HAREKETLİ, 4 ADET SABİT KİLİT BARELİNDEN OLUŞAN YANA VE YUKARIYA DOĞRU KİTLEME YAPAN MERKEZİ KİLİT SİSTEMİ SAHİP, HAFELE AKSESUARLAR AHŞAP KAPILAR KULLANILMIŞTIR.

11. TAVAN: BÜTÜN TAVANLARDA ALÇI SIVA ÜZERİ SU BAZLI PLASTİK BOYA KULLANILMIŞTIR. GEREKLİ YERLERDE ASMATAVAN UYGULAMASI YAPILMIŞTIR.

12. DUVARLAR: BÜTÜN İÇ DUVARLARDA ÖZEL DUVAR KÂĞIDI KULLANILMIŞ, KAT HOLLERİNDE ALÇI SIVA ÜZERİ SU BAZLI PLASTİK BOYA KULLANILMIŞTIR.

13. ISLAK ZEMİNLER: 1.SINIF ÇANAKKALE SERAMİK YER VE DUVAR KAPLAMASI KULLANILMIŞTIR. SUYA KARŞI BÜTÜN ISLAK MEKÂNLARIN İZOLASYONU YAPILMIŞTIR.

14. SALON VE ODA ZEMİNLERİ: ÇAMSAR LAMİNANT PARKE YER KAPLAMASI KULLANILMIŞTIR.

15. ANTRE, KORİDOR VE HOL ZEMİNLERİ: SERANİT MARKA YER KAPLAMASI KULLANILMIŞTIR.

16. BEYAZ EŞYA: VESTEL MARKA OLUP; OCAK, FIRIN, BULAŞIK MAKİNESİ, DAVLUMBAZ, MİKRODALGA FIRIN ANKASTRE OLARAK MONTAJI YAPILMIŞTIR.

17. BANYO VE MUTFAK TEZGÂHLARI: BANYO TEZGÂHLARI AKRİLİK TEZGÂH, MUTFAK TEZGÂHLARI LAMİNAT KAPLAMALI SUYA DAYANIKLI TEZGÂH KULLANILMIŞTIR.

18. BANYO VE MUTFAK DOLAPLARI: KALE DEKOR VE KELEBEK FİRMALARI ÜRETİMİ OLUP; MUTFAK DOLAP KAPAKLARI GÖVDE RENGİNE UYGUN TEK YÜZ MDF LAM ÜZERİ PVC ‘NİN KAPLANDIR. MUTFAK DOLAP GÖVDELER E1 SINIFI MELAMİN YONGA LEVHADAN İMAL EDİLMİŞTİR. VESTİYER VE DİĞER DOLAPLAR KAPAKLAR LAMİNAT OLUP; GÖVDELER PROJESİNE UYGUN OLARAK TELARO KASA VEYA GÖVDELİ OLARAK ÜRETİLMİŞTİR.

Elektrik Sistemleri

1. Sigorta ve Aydınlatma SistemleriTüm binalarda genel topraklama bina koruma yönetmeliklerine uygun olarak topraklama tesisatı yapılmıştır. Elektrik enerjisi kesildiği zaman, doğrudan jeneratör devreye girecek ve siteye kesintisiz enerji verilebilecektir. Dairelerde klima altyapı tesisatı bulunmaktadır. Sayaç panolarında ve daire panolarında Moeller marka sigorta ve şalterler kullanılmıştır. Binalarda ikişer adet elektrik şaftı bulunmaktadır. Dairelerin tüm kuvvetli akım ve zayıf akım besleme kabloları bu şaftlardaki galvanizli kablo kanalları üzerine monte edilmiştir. Daire ana giriş ve kat sigorta kutularında Yangın güvenliği ve insan koruma şartnamelerine uygun kaçak akım koruma anahtarları kullanılmıştır. Binalarda ortak alanlarda elektrik kesildiğinde 3 saat boyunca ortamı aydınlatabilecek bataryalı armatürler ve herhangi acil bir durumda acil çıkış yönlerini gösteren acil çıkış armatürleri mevcuttur. Ortak mekânlar ve teknik odalarda kullanılan floresan armatürler elektronik balastlı olup kıpraşma yapmadan yanmaktadır. Diğer modellere göre daha ömrü daha uzundur ve elektrik sarfiyatı daha azdır. Binalarda servis merdiveninde ve kat hollerinde enerji tasarrufunu sağlamak amacı ile gün ışığına duyarlı hareket sensörüyle çalışan aydınlatma sistemi tesis edilmiştir. Bina girişlerini ikişer adet aplik ve birer adet sarkıt aydınlatma armatürü aydınlatmakta olup bu armatürlere astronomik programlı zaman saati ile kumanda edilmekte günün belirli saatlerinde yanmaktadır. Prizlerde çocuk koruma emniyeti vardır. Binalarda kullanılan tüm kablolar halojen free özelliğinde olup, çıkabilecek herhangi bir yangında kablolar alevi iletmeyip, yangının diğer bölgelere sıçrama zamanını azaltabilmektedir ve oluşan dumanı zehirleyici özelliğe sahip değildir. Bina girişlerinde yangın anında bina enerjisini kesecek acil enerji kesme sistemi bulunmaktadır.

2. İnterkom Sistemi

Sistemde İtalyan Malı URMET marka İntercom Sistemi kullanılmıştır. Sistem Daire - Güvenlik, Güvenlik-daire ve Blok girişi-Daire arası renkli, karşılıklı görüşme esasına göre çalışmaktadır. Sistemde üç ayrı güvenlik noktası olup; güvenliklerden tüm daireler aranabilecektir. Yani gelen misafir hangi güvenlik noktasından giriş yapmak isterse istesin; güvenlik ilgili bloktaki daireyi arayabilecek ve bu sırada güvenlik girişindeki mevcut kamera görüntüsü ilgili daire sahibinin intercom cihazına otomatik olarak verilebilecektir. Bu şekilde site sakini gelen misafirini tanımlayarak güvenliğe onay verebilecektir. Böylece siteye ev sahibinin onayı olmadan içeriye yabancı bir kişi alınmamış olacaktır. Blok zil panelinden herhangi bir dairenin zili çalındığında ise blok zil paneli üzerinde bulunan kamera görüntüsü ilgili dairenin ekranına otomatik olarak gelecek ve böylece daire sahibi gelen misafirinin kim olduğunu tespit ederek, misafir kabule uygun olup olmama durumuna göre, kabul edip etmeme hakkını kullanabilecektir. Blok zil paneli, güvenlik ve daire önü butondan yapılan aramalarda farklı zil sesi duyulacak olup, böylece arama noktası rahatlıkla belirlenebilecektir. Ayrıca güvenlik veya blok zil panelinden aranılan daire sahibi sadece bir butona basarak " Handsfree" konuşma modunda rahatça gelen misairi ile konuşabilecektir. Eğer isterse ya da önceden planlanmış bir misafir beklediğinde daire sahibi de kendine en yakın olan güvenliği arayarak; gerekli bilgileri güvenliğine aktarabilecektir.

3. Jeneratör Sistemi

Sitemizde 7 adet trafo merkezi bulunmaktadır. Binalarımız ve diğer tesislerimiz bu merkezlerden tesisat galerisi içinden elektrik almaktadır. Her trafo merkezinde 2 adet olmak üzere toplam 14 adet jeneratör sistemi ile tüm site elektrik kesintisi olunca birebir beslenmektedir. Her trafo merkezine 2 adet jeneratör konmasının sebebi güç durumuna göre kurulan senkronizasyon sistemi sayesinde ihtiyaç kadar jeneratör devreye girmektedir. Bu sayede ciddi anlamda yakıt tasarrufu sağlanmaktadır.

4. Yangın Algılama ve Alarm Sistemleri

Sistemde İtalyan Malı SİRA marka, noktasal adresli yangın algılama ve ihbar sistemi kullanılmıştır. Yangın Algılama ve Alarm Sisteminde her dairede antrede duman, mutfakta ısı ve gaz dedektörleri, kat hollerinde duman dedektörü ve butonlar ile kablo şaftlarında duman dedektörleri kullanılmıi olup; tüm dedektörler ve butonlar noktasal olarak adreslenmiştir. Böylece alarm veren mahallerin ismi alarm paneli ve güvenlikte kurulacak olan merkezi izleme bilgisayarından otomatik olarak görülebilecektir. Sistemde her iki ya da üç blok altında yangın algılama ve izleme paneli kullanılmış olup, bloklardaki tüm bu paneller fiber optik network hattı ile lana gözlem bilgisayarına bağlanmıştır. Böylece hangi blok ve bloğun hangi noktasından alarm geldiği otomatik olarak bilgisayar ekranında gösterilecek olup; sesli uyarı sistemiyle de otomasyon merkezindeki görevliler uyarılacaktır. Ayrıca sistemde daire içlerinde mutfakta kullnılmış olan gaz dedektörlerinden alarm gelmesi durumunda alarm veren dairenin gaz girişi otomatik olarak kesilecek olup; dairede gaz birikmesi ve patlamasına karşın gerekli önlemler alınmış olmaktadır. Sistem; herhangi bir mahalden alarm gelmesi durumunda ilgili bloktaki sirenleri aktif ederek bloktaki kişileri sesli olarak uyaracak olup, aynı zamanda otomasyon merkezindeki personeli de bilgilendirecek ve sesli uyarıda bulunacaktır. Böylece görevli personel ilgili blok veya etapta gerekli önlemleri alacak ve önceden belirlenmiş yangın senaryosunu uygulamaya koyacaktır. Sistem; çalışmayan veya arızaya geçmiş dedektörleri de otomasyon merkezindeki Sistem Bilgisayarına bilgi göndererek gerekli uyarıları yapacak ve böylece sistemin sürekli aktif kalmasını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Bu durumda otomasyon merkezinde görevli personel, gerekli önlemleri alarak sistemin faal durumda kalması hususunda gerekli çalışmaları yapabilecektir.

5. TV Sistemi

Sistemde İtalyan Malı FRACCARRO marka sistem kurulmuştur. Sistemde iki farklı Uydu Merkezi kurulacaktır. Birinci sistem tek bir merkezden 40 kanal uydu yayınını, ikinci sistem ise her blokta üç çanak antenden alınan uydu yayınlarını tüm TV prizlerine ileticektir. Birinci sistemde Türksat 1C, Hotbird ve Eutelsat uydularından seçilen 40 adet kanal tek bir kablo üzerine sıralanarak kullanıcının hizmetine sunulacak ve kullanıcı hiçbir receiver ve decoder kullanmayarak istediği TV prizinden bu 40 kanalı seyredebilecektir. İkinci sistemde ise üç uydudan alınan uydu yayınları digitürk decoderi ve D-Smart uydu alıcısı ile izlenebilecektir. Bu sistemin kullanılması ile 40 kanal seçilmiş olan TV kanalları haricinde; receiver ve digitürk decoderi kullanılarak 1000 in üzerinde TV kanalının uydu ve HD kalitesinde izlenilmesi sağlanacaktır.

6. Asansörler

84`ü makine daireli,17`si makine dairesiz olmak üzere toplam 101 adet asansör bulunmaktadır. A,B,C,F Tipi Blok Asansörleri: Asansör Sayısı: 2`şer adet (A,B,C,F Blok) - 3`er Adet(D,E Blok) Tip: Makine Daireli Asansör Kapasiteleri:630 Kg,1000 Kg Hız: 1,75 m/s Kapı Tipi: Teleskobik Toplama Kapı(Akıllı Kapı Sistemi: RISC Mikroişlemci Ve VVVF Akım Değiştiricileri her kattaki kapının o andaki yük durumunu kontrol eder ve kapı hızı ile torku otomatik olarak ayarlar. Sonuç sabit, hassas açılıp kapanan kapılardır. Kumanda: VVVF(Değişken Gerilim Değişken Frekans)-AI(Artificial Intelligence/Yapay Zeka) - Data Network System (Veri Şebeke Sistemi) Kontrol: İkili Asansör Grup Kontrol-Çağrı Yapılan Kata En Yakın Olan Asansörün Servis Verme Özelliği Kabin Özellikleri: `Hairlaine` Desenli Paslanmaz Çelik Otopark(O1-O2-O3-04-05)/Ticaret/Sosyal Tesis/Kreş Asansörleri Tip: Makine Dairesiz Asansör Kapasiteleri: 1000Kg(B35-1), 800Kg(B35-2,T2,T3), 450Kg(B35-3,K1-Kreş), 630Kg(O1-1,O2-1,O3-1,O3-2,O4-1,O4-2,T1,B34-1,O5-1,O5-2,O5-3) Hız: 1m/s Kapı Tipi: Merkezi Kapı(T2-T3 Asansörleri) / Teleskopik Toplama Kapı(Diğer Asansörler)-Akıllı Kapı Sistemi Kumanda: VVVF(Değişken Gerilim Değişken Frekans)-AI(Artificial Intelligence/Yapay Zeka)-Data Network System(Veri Şebeke Sistemi) Kontrol: İkili Asansör Grup Kontrol-Çağrı Yapılan Kata En Yakın Olan Asansörün Servis Verme Özelliği Kabin Özellikleri:`Hairlaine` Desenli Paslanmaz Çelik Rezidans Asansörleri: Asansör Sayısı: 4 Tip: Makine Daireli Asansör Kapasiteleri:800Kg(R1,R2,F1),1000Kg(R3) Hız:2,5 m/s Kapı Tipi: Teleskobik Toplama Kapı(Akıllı Kapı Sistemi: RISC Mikroişlemci Ve VVVF Akım Değiştiricileri her kattaki kapının o andaki yük durumunu kontrol eder ve kapı hızı ile torku otomatik olarak ayarlar. Sonuç sabit, hassas açılıp kapanan kapılardır. Kumanda: VVVF(Değişken Gerilim Değişken Frekans)-AI(Artificial Intelligence/Yapay Zekâ)-Data Network System(Veri Şebeke Sistemi) Kontrol: Üç`lü Asansör Grup Kontrol-Çağrı Yapılan Kata En Yakın Olan Asansörün Servis Verme Özelliği Kabin Özellikleri: `Hairlaine` Desenli Paslanmaz Çelik Asansör Emniyet Ve Operasyonel Özellikler: -Alarm Zili -Kabin butonyerinde kapı açma-kapama düğmesi -Acil durum için elle kurtarma operasyonu -En yakın kata iniş özelliği, kapıların herhangi bir sebeble açılmaması halinde, asansör düşük hızla en yakın kata gidere tahliye hizmetini yapar. -Kabin Varış Sinyali -Kabine giriş-çıkış emniyeti için ışın perdesi -Acil aydınlatma düzeni(Elektrik kesilmesinde otomatik olarak devreye giren ve alarm sistemini destekleyen şarjlı batarya) -Aşırı Yük Durumunda asansörde ses ikazı - Intercom Tertibatı -Otomatik itfaiyeci kullanma operasyonu. Yangın halinde önceden belirlenmiş yere konulan anahtar vasıtasıyla çağrılar iptal edilmekte, kabin programlanan kata gelerek asansör itfaiyeci kullanımına hazır pozisyona girmektedir. Düşük katlı yapılarda yer alan yolcu asansörleri yangın durumunda ana kata gelip kullanım dışı kalacaktır. Diğer asansörler yangın durumunda ana kata gelip bina içi kurtarma operasyonu için hazır bekleyecektir. -Bütün asansörlerde elektrik kesintisi durumunda asansörü en yakın kata getiren akülü sistem -Bütün asansörlerde deprem durumunda asansörü en yakın kata getiren sistem(deprem sensörü ile birlikte) -Asansörlerde arka duvarda yarım boy ayna ve küpeşte sağlanacaktır.

Mekanik Sistemler1. Isıtma SistemiHer konut kendine ait hermetik kombi ile ısıtılacaktır.

2. Hidrofor SistemiTemiz Su basınçlandırmasında alt zon ve üst zon için ayrı ayrı olmak üzere dikey milli, tam otomatik paket tip hidroforlar kullanılacaktır.

3. Gaz Alarm SistemiHer konutta bulunan gaz alarm cihazı herhangi bir gaz kaçağı durumunda sesli olarak alarm verir ve Doğalgaz Sayacı üzerinde bulunan Selenoid Vanaya sinyal göndererek gazın otomatik olarak kesilmesini sağlar.

Sıhhi Tesisat Sistemleri

1. Kullanma Suyu Sistemi

Konutların içme ve kullanma suyu şehir Şebekesinden temin edilecek olup, su kesilmeleri ve basınç yetersizliğine karşı blok bazında tesis edilecek su depoları + hidrofor merkezinden blokta bulunan tüm konutlar beslenecektir.

2. Sıcak Su Sistemi

Sıcak su ihtiyacı her konutun kendisine ait hermetik kombi ile sağlanacaktır.

3. Pis (Atık) Su Sistemi

Pis su tesisatında mineral katkılı polipropilen esaslı ses izolasyonlu borular kullanılacaktır.

4. Yangın Tesisatı

Bütün blokların her katında yangın dolabı olup, ayrıca yüksek bloklarda sprink tesisatı bulunmaktadır.

5. Hidrofor Sistemi

Temiz Su basınçlandırmasında alt zon ve üst zon için ayrı ayrı olmak üzere dikey milli, tam otomatik paket tip hidroforlar kullanılacaktır.

6. Havuz Makine Dairesi

Havuz Makine Dairesinde dezenfeksiyon ekipmanları, temizlik ekipmanları, filtrasyon ekipmanları ve sirkülasyon pompaları bulunmaktadır.

7. Yangın Merdivenleri

Yüksek bloklarda yangın merdivenleri basınçlandırılacaktır.

8. Bahçe Sulama

Merkezi bir su deposundan otomatik sistemlerle yapılacaktır.

d. Ortak Yaşam Alanları

i. Peysaj

Avrupa Konutları-TEM 200.000 m2 arazi üzerine kurulu 60.000 m2’si yeşil alan olan İstanbul’un en büyük toplu konut projesidir. Öncelikle fonksiyonel ve estetik değerlere dayanılarak oluşturulan peyzaj düzenlemelerinde İbreli, Yapraklı Ağaç ve Ağaçcıklar. Yer Örtücü ve Mevsimlik bitkiler kullanılmıştır. Yılın her dönemi ayrı form, doku ve rengi yaşattıracak bitkisel tasarım ekolojik şartlara uygun, insan yaşam konforu düşünülerek planlanmıştır. Tüm bu yeşil alanlar ‘Otomatik Sulama Sistemi’ ile sulanmakta olup, hazırlanan 750 m3’lük su deposu mevcuttur. Site çevresi, çevre düzenleme işleri kapsamında 5000 adet Ağaç, Ağaçcık ve Çalı dikimi yapılıp, 45.000 m2 çimlendirme işlemi gerçekleştirilmiştir. Projemizde 25.000 m2 araç yolu, 16.000 m2 iç yaya yolları, 5000 m2 açık otoparklar, 2200 m2 2 doğal gölet alanı, göl kafe, çocuk oyun alanları, çok amaçlı spor alanları (tenis, voleybol, basketbol, futbol sahaları) yer almaktadır. Yol ve kavşak düzenlemeleri kapsamında heykel ve su oyunları tasarlanmıştır. Mekana canlılık kazandıran doğanın ayrılmaz parçası gölet alanları etrafında 1100 m2 kauçuk tartan yaya yoları yapılıp özel yürüyüş ve koşu alanları hazırlanmıştır. 3500 m2 8 çocuk oyun alanı tüm blokların kullanımına uygun olarak yerleştirilip, dünya standartlarındaki farklı oyun üniteleri ile 3-13 yaş arası çocukların kullanımına uygun şekilde tasarlanmıştır. 2 ayrı ‘Amfi Tiyatro’ ile özel aktivite alanları hazırlanmıştır.

ii. Yüzme Havuzları

Yetişkin Yüzme Havuzlarında ortalama havuz derinliği 140 cm.dir. Çocuk havuzlarında ortalama havuz derinliği 40-50 cm.dir

iii. Yönetim ve Sosyal Tesis Merkezi

YÖNETİM

a. Yönetim Planı

BİRİNCİ BÖLÜM

GENEL HÜKÜMLER

MADDE 1: KAPSAM

İSTANBUL ili, GAZİOSMANPAŞA ilçesi, Küçükköy Karayolları Mahallesi 6619 Ada 1 Parselde (ekli vaziyet planında) bulunan Avrupa Konutları-Tem Sitesi ‘nde yerleşim planı sınırları içerisinde yer alan tüm sosyal donatı alanları, yüzme havuzları, tenis kortları, mini futbol sahaları, basketbol sahaları, açık ve kapalı otoparklar, yeşil alanlar, çocuk oyun alanları, her türlü alt yapılar, bloklar, bağımsız bölümler, ticari nitelikli bağımsız bölümler ve sair bütün ortak alanlar, 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu ile 5711 sayılı Kanunun emredici hükümleri ve ilgili Yönetmelik hükümleri saklı kalmak üzere bu Yönetim Planına göre yönetilir.Önce Kat İrtifakı’na sonra Kat Mülkiyeti’ne tabi, ekli Avrupa Konutları-Tem Sitesi yerleşim planında yer alan ana yapı, ortak alan, ortak tesis ve işletmeler, ticari nitelikli bağımsız bölümler, sosyal, kültürel tesis ve yukarıda yazılı parsellerde yer alan tüm yapılaşmalar ve sosyal donatı alanları ile altyapı tesisleri “Avrupa Konutları-Tem Sitesi Alanı ” nın bir parçasıdır. Avrupa Konutları-Tem Sitesi yerleşim planındaki tüm bağımsız bölümler, yerleşim planındaki tahsis ve kat mülkiyeti kütüğündeki tescil amacına uygun olarak kullanılır.

MADDE 2: YÖNETİM PLANININ BAĞLAYICILIĞI

KMK, nu ile ilgili madde hükmünce hazırlanan bu yönetim planı, tasdikli proje ve ekli Avrupa Konutları-Tem Sitesi yerleşim planında yer alan ve 1. madde kapsamındaki tüm kat maliklerini blok ayrımı yapılmaksızın bağlayıcı bir sözleşme niteliğindedir. Bu yönetim planı hükümleri doğrultusunda, Avrupa Konutları-Tem Sitesi yerleşim planındaki, ticari nitelikli bağımsız bölüm malikleri, tüm kat malikleri, kendi bağımsız bölümleri ve Avrupa Konutları-Tem Sitesi ortak yer ve tesislerine ilişkin işletme giderlerine katılma borcu altında olduklarını kat mülkiyetine bağlı bir ayni hak iktisabı dolayısı ile kabul etmişlerdir. Hâlihazır kat irtifakı sahipleri ve kat maliklerini bağlayan bu sözleşme, kat malikinin ölümü halinde mirasçılarını veya bağımsız bölümü sonradan edinenleri de bağlayıcı niteliktedir. Bağımsız bölüm malikleri, bağımsız bölümlerin kiralanmasında kiracılarla yapılacak sözleşmelere, kiracının bu yönetim planından doğan ve bağımsız bölüm malikine ait olan sorumluluk ve yükümlülükleri kabul ettiğini belirten açık bir hüküm koymaya mecburdur. İş bu hükmü koymayan kat maliki kendisi şahsi sorumluluk altında kalır.Tapu kütüğünün beyanlar hanesinde varlığına işaret edilmiş bu yönetim planı hükümlerini, KMK’nun ve tapu kütüğünün aleniyeti ilkesince hiç kimse, bilmediğini iddia edemez.

MADDE 3: YÖNETİM PLANI VE DEĞİŞTİRİLMESİ

Yönetim planının değiştirilmesi için bütün kat maliklerinin beşte dördünün oyu şarttır. Kat maliklerinin 33 üncü maddeye göre mahkemeye başvurma hakları saklıdır. Yönetim plânı ve bunda yapılan değişiklikler, bütün kat malikleriyle onların külli ve cüzi haleflerini ve yönetici ve denetçileri bağlar.

Madde 4: TANIMLAR

İşbu yönetim planının uygulanması ve yorumunda Kat Mülkiyeti Kanununda yer alan terim tanımlarına başvurmak gerektiğinde aşağıdaki bentlerde yazılı tamamlayıcı tanımlar göz önünde tutulur.

PARSEL : Tapuya, kat mülkiyeti kütüğü adı altında düzenlenmiş sicile kaydedilecek ve üzerindeki yapılarda kat mülkiyeti tesis edilecek kadastro planında sınırları belirli ve 1. maddede belirtilen 6619 ada numarasında kayıtlı ve KMK’ da ”ana taşınmaz” olarak ifade edilen arsa.

ANAGAYRİMENKUL : Kat mülkiyetine konu olan taşınmazın bütünü

ANAYAPI : Ana gayrimenkulün yalnız esas yapı kısmına

BAĞIMSIZ BÖLÜM : Ana taşınmazın ayrı ayrı ve başlı başına kullanılmaya elverişli olup, bu Kanun hükümlerine göre bağımsız mülkiyeti konu olan bölümlerine

EKLENTİ : Bir bağımsız bölümün dışında olup, doğrudan doğruya o bölüme tahsis edilmiş olan yerler

TİCARİ NİTELİKLİ BAĞIMSIZ BÖLÜMLER

Yukarıda belirtilen 6619 ada 1.no’lu parsel içinde 33,34,35,36 no’lu bloklarda yer alan; Kreş, Ana Okulu, Kafeterya ve restoranlar, market ve dükkânlar.

KAT MÜLKİYETİ : Bağımsız bölüm üzerinde, tapu sicillinde kurulan mülkiyet hakkıdır.

KAT MALİKİ : Kat Mülkiyetine konu, Bağımsız bölüm üzerinde ayni hak olarak mülkiyet hakkı sahibi tek kişi veya toplu mülkiyet olarak elbirliği ve paylı mülkiyet hakkı sahipleri birliği veya Medeni Kanun hükümlerine göre mülkiyet sahibi olanlar. Bu kapsamda olmasa bile AVRUPA KONUTLARI üzerinde tesis edilmiş olan kat irtifakı hisselerini satın alanlar, İntifa, oturma (sükna), üst hakkı gibi kullanıma imkân veren ve tapuya tescil edilmiş ayni hak sahipleri de niteliği elverdiği ölçüde bu kavram içinde değerlendirilebilecektir. Bu yönetim planında ayrıca belirtilmese de kat maliki olarak geçen ibareler toplu yapı kapsamındaki hem konut hem de Ticari Nitelikli bağımsız bölüm maliklerini kasteder.

ORTAK YERLER : Ana gayrimenkulün bağımsız bölümleri dışında kalıp, korunma ve ortaklaşa kullanma veya faydalanmaya yarayan yerler.

KULLANMA HAKKI : Kat maliklerinin ortak malik sıfatıyla paydaşı bulundukları bu yerler üzerindeki faydalanma haklarına

KAT İRTİFAKI : Bir arsa üzerinde ileride kat mülkiyetine konu olmak üzere yapılacak veya yapılmakta olan bir veya birden çok yapının bağımsız bölümleri için o arsanın maliki veya ortak malikleri tarafından bu Kanun hükümlerine göre kurulan irtifak hakkı

KAT İRTİFAK SAHİBİ : Kat İrtifakı hakkına sahip olanlar

ARSA PAYI : Arsanın, bu kanunda yazılı esasa göre bağımsız bölümlere tahsis edilen ortak mülkiyet paylarına

BLOK : Bir parselde inşa edilmiş ve bünyesinde kat mülkiyetine konu birden fazla bağımsız bölümü en azından çatı ve temel ortak yeri ile barındıran ve blok numarası ve ismi ile adlandırılan yapıların her biri.

HAK SAHİBİ : AVRUPA KONUTLARI üzerinde kurulacak olan kat mülkiyetinin malikleri, adları bağımsız bölüm tapu kütüğündeki sahifesinde kat irtifakı veya mülkiyet hakkı tescil edilmiş kişilerdir.

Her ne kadar tapu kütüğünde malik olarak görülmemekle birlikte Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığına vekâleten ARTAŞ-Öztaş-Doğu İnşaat Ortak Girişimi ile yapılan sözleşme uyarınca mülkiyeti devralma taahhüdünde bulunan kişiler bağımsız bölümlerin kendilerine teslimi ihbarından itibaren iş bu yönetim planında hak ve mükellefiyet sahibi olacak, bağımsız bölümün ihbar ve tesliminden itibaren Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. giderlerden hiçbir nam ve sıfat altında sorumlu tutulmayacaktır. İşbu madde, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. mülkiyetindeki tüm bağımsız bölümlerin kat irtifak veya kat mülkiyet tapularının devri işlemlerinin tamamlanması ile ortadan kalkar.

BLOK KAT MALİKLER KURULU : Her Blokta yer alan kat maliklerinin oluşturduğu kuruldur.

BLOK YÖNETİCİSİ : Her bir blokta Blok Kat Malikleri tarafından seçilen ve Toplu Yapı Temsilciler Kurulunda Bloğu temsil eden iletişimi sağlayan kişi

TOPLU YAPI : Yukarıda 1.maddede belirtilen 6619 Ada ve 1 parsel kapsamındaki TOPLU YAPI, işbu Yönetim Planında AVRUPA KONUTLARI-TEM SİTESİ olarak anılacaktır.

TOPLU YAPI KAT MALİKLERİ KURULU:

Toplu yapı kapsamındaki ortak yapı, yer ve tesisler, bu kapsamda yer alan bağımsız bölüm maliklerinden oluşan kurul. AVRUPA KONUTLARI-TEM SİTESİ toplu yapı kat malikleri kurulunca yönetilir ve yönetim tarzı, kanunların emredici hükümleri saklı kalmak şartıyla, bu kurul tarafından kararlaştırılır. Toplu Yapı Temsilciler Kurulu’na yetki devri yapılabilir.
TOPLU YAPI TEMSİLCİLER KURULU, blok yapılarda her blokta bulunan bağımsız bölüm maliklerince seçilen blok yöneticileri ve blok niteliğinde olmayan yapıların bağımsız bölüm maliklerince seçilen yöneticilerden oluşur.

Madde 5: BAĞLANTILAR

A- BAĞIMSIZ BÖLÜMLERLE ARSA PAYI ARASINDAKİ BAĞLANTI:

Kat mülkiyetinin başkasına devri veya miras yoluyla geçmesi halinde, ona bağlı arsa payı da birlikte geçer; arsa payı, kat mülkiyetinden veya kat irtifakından ayrı olarak devredilemeyeceği gibi, miras yoluyla da geçemez ve başka bir hakla kayıtlanamaz.
Ana gayrimenkulde, kat mülkiyetine bağlanmamış veya lehine kat irtifakı kurulmamış arsa payı bırakılamaz. Kat mülkiyetini kayıtlayan haklar, kendiliğinden arsa payını da kayıtlar.
Kat irtifakına konu olan arsa üzerinde bu hakla bağdaşması mümkün olmayan irtifaklar kurulamaz. Ana gayrimenkulde kat mülkiyetinin kurulmasından önce o gayrimenkulün kütükteki sayfasına tescil veya şerh edilmiş olan haklar kat mülkiyetini de, kaide olarak arsa payı oranında, kendiliğinden kayıtlar.

B - BAĞIMSIZ BÖLÜMLERLE EKLENTİLER VE ORTAK YERLER ARASINDAKİ BAĞLANTI:

Bir bağımsız bölümün dışında olup, doğrudan doğruya o bölüme tahsis edilmiş olan kömürlük, su deposu, garaj, elektrik, havagazı veya su saati yuvaları, tuvalet gibi eklentiler, ait olduğu bağımsız bölümün bütünleyici parçası sayılır ve o bölümün maliki, eklentilerin de tek başına maliki olur. Eklentiler kat mülkiyeti kütüğünün (Beyanlar) hanesine kaydedilir ve bunlardan ana yapının oturduğu zeminin dışında kalanlar kadastro plânında veya tapu haritasında ayrıca gösterilir.
Bağımsız bölüm üzerinde kat mülkiyetiyle ve diğer kat maliklerinin haklarıyla bağdaşması mümkün olmayan irtifaklar kurulamaz. Bağımsız bölümlerin başkasına devri, kayıtlanması veya kiralanması halinde, eklentiler ve ortak yerler de kendiliğinden devredilmiş, kayıtlanmış veya kiralanmış olur.

Madde 6: ORTAK YERLER:

Aşağıda yazılı yerler ve şeyler ortak yer sayılır.

a) Temeller ve ana duvarlar, taşıyıcı sistemi oluşturan kiriş, kolon ve perde duvarlar ile taşıyıcı sistemin parçası diğer elemanlar," bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, tavan ve tabanlar, avlular, genel giriş kapıları, bariyerler, turnikeler, antreler, merdivenler, asansörler, sahanlıklar, koridorlar ve buralardaki genel tuvalet ve lâvabolar, kapıcı daire veya odaları, genel çamaşırlık ve çamaşır kurutma yerleri, genel kömürlük ve ortak garajlar, elektrik, su ve havagazı saatlerinin korunmasına mahsus olup bağımsız bölüm dışında bulunan yuvalar ve kapalı kısımlar, kalorifer daireleri, kuyu ve sarnıçlar, yapının genel su depoları, sığınaklar,
b) Her kat malikinin kendi bölümü dışındaki kanalizasyon tesisleri ve çöp kanalları ile kalorifer, su, havagazı ve elektrik tesisleri, telefon, radyo ve televizyon için ortak şebeke ve antenler; sıcak ve soğuk hava tesisleri,Yukarıda sayılanların dışında kalıp da, yine ortaklaşa kullanma, korunma veya faydalanma için zaruri olan diğer yerler ve şeyler de (Ortak yer) konusuna girer.
Toplu yapı kapsamında olup, bütünüyle bu kapsamdaki bağımsız bölümlerin ortak kullanma ve faydalanmasına tahsis edilmiş bulunan parsellerin malik hanesine, tahsis edildikleri toplu yapı kapsamındaki diğer parsellerin ada, parsel, blok ve bağımsız bölüm numaraları gösterilmek suretiyle tapu siciline kaydedilir ve bu suretle tahsis edildikleri parsellerde bulunan bağımsız bölümlerin ortak yeri olur.
Toplu yapılarda; yapıların konumları, ortak nitelikteki yerler ve tesisler, bunların kullanılış amaç ve şekilleri, toplu yapı kapsamındaki parsel veya parsellerin tamamını kapsayacak şekilde, bir bütün olarak ilgili makamlarca onaylanmış imar plânı hükümlerine uygun olarak hazırlanmış vaziyet plânında ve projelerde belirtilir.
Kamuya ayrılan yerlerin düzenlenmesi, işletilmesi ve bakımı, bu konuda yetkili kamu kurumu ile mutabakat sağlanması hâlinde, kamunun kullanımını kısıtlamamak şartıyla toplu yapı yönetimince üstlenilebilir.
Toplu yapı kapsamında bulunan birden çok yapının ortak sosyal ve alt yapı tesisleri bulundukları parsel veya yapıya bakılmaksızın, tahsis edildikleri bağımsız bölümlerin ortak yeri sayılır.

MADDE 7: İŞLETME PROJESİ

Toplu yapı kapsamındaki belli bir yapıya veya yapıların sadece birkaçındaki kat maliklerinin ortak kullanım ve yararlanmasına tahsis edilmiş ortak yer ve tesislere ilişkin ortak giderler için o yapılardaki kat malikleri tarafından, bütün bağımsız bölümlerin ortak kullanım ve yararlanmasına tahsis edilmiş tesis ve yerlere ilişkin ve ortak giderler ve bütün kat malikleri tarafından karşılanması gereken, yıl içerisindeki tahmini gelir ve gider tutarlarını tüm masraf kalemlerini gösteren ve her bağımsız bölüme düşen miktarı belirleyen tahmini bütçeye denir.
Blok kat malikleri, Toplu Yapı Kat malikleri kurulu veya toplu yapı temsilcileri ve geçici yönetim kurulu kararları, 2004 sayılı İcra ve İflas Kanununun 68 inci maddesinin birinci fıkrasında belirtilen belgelerden sayılır.
Kat malikleri, toplu yapı kapsamındaki ortak yapı, yer ve tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya bunların başka bir parselde veya kamuya ait alanlarda bulunduğunu veya bağımsız bölümlerinin veya kendilerinin durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle toplu yapı ortak gider payını ve toplanacak avansı ödemekten kaçınamazlar.

İKİNCİ BÖLÜM

KAT MALİKLERİNİN HAKLARI VE BORÇLARI

MADDE 8: GENEL KURAL

I-HAKLAR

Bağımsız bölüm malikleri ve Ticari nitelikli bağımsız bölüm malikleri, KMK, Sözleşmeler ve bu Yönetim Planındaki hükümler saklı kalmak kaydıyla kendilerine ait bağımsız bölüm üzerinde Kat Mülkiyeti Kanunu’nun maliklere tanıdığı bütün hak ve yetkilerine sahiptirler. Ancak kendi bağımsız bölümlerinde ana yapıya zarar verecek nitelikte onarım ve tesis yapamazlar.

Kat malikleri ana taşınmazın bütün ortak yerlerine, arsa payları oranında, ortak mülkiyet hükümlerine göre malik olurlar. Kat malikleri ortak yerlerde kullanma hakkına sahiptirler;

II-BORÇLAR

Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim plânı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler.
Bu kanunda kat maliklerinin borçlarına dair olan hükümler, bağımsız bölümlerdeki kiracılara ve oturma (Süknâ) hakkı sahiplerine veya bu bölümlerden herhangi bir suretle devamlı olarak faydalananlara da uygulanır; bu borçları yerine getirmeyenler kat malikleriyle birlikte, müteselsil olarak sorumlu olur.

MADDE 9: ANAGAYRİMENKULÜN BAKIMI, KORUNMASI VE ZARARDAN SORUMLULUK:

a) Kat malikleri, ana gayrimenkulün bakımına ve mimari durumu ile güzelliğini ve sağlamlığını titizlikle korumaya mecburdurlar.
b) Avrupa Konutları-Tem Sitesi Kat Malikleri Kurulunda bulunan beşte dört tüm üyelerin oy birliği ile vereceği bir karar olmadıkça Avrupa Konutları-Tem Sitesinde bulunan bağımsız bölüm maliklerinin hiç birisi ortak yerlerde inşaat, onarım, tesis yaptıramayacağı gibi değişik renkte dış boya da yaptıramazlar. Ancak, ortak yer ve tesislerdeki bir bozukluğun ana yapıya veya bağımsız bir bölüme veya bölümlere zarar verdiğinin ve acilen onarılması gerektiğinin veya ana yapının güçlendirilmesinin zorunlu olduğunun mahkemece tespit edilmiş olması halinde, bu onarım ve güçlendirmenin projesine ve tekniğine uygun biçimde yapılması konusunda kat maliklerinin rızası aranmaz. Kat maliki kendi bağımsız bölümünde ana yapıya zarar verecek nitelikte onarım, tesis ve değişiklik yapamaz
Tavan, taban veya duvar ile birbirine bağlantılı bulunan bağımsız bölümlerin bağlantılı yerlerinde, bu bölüm maliklerinin ortak rızası ile ana yapıya zarar vermeyecek onarım, tesis ve değişiklik yapılabilir
c) Her kat maliki ana gayrimenkule ve diğer bağımsız bölümlere, kusuru ile verdiği zarardan dolayı diğer kat maliklerine karşı sorumludur.

MADDE 10: ANAGAYRİMENKULÜN GENEL GİDERLERİNE KATILMA:

Toplu yapı kapsamındaki belli bir yapıya veya yapıların sadece birkaçındaki kat maliklerinin ortak kullanım ve yararlanmasına tahsis edilmiş ortak yer ve tesislere ilişkin ortak giderler, o yapılardaki kat malikleri tarafından, bütün bağımsız bölümlerin ortak kullanım ve yararlanmasına tahsis edilmiş tesis ve yerlere ilişkin ortak giderler ise bütün kat malikleri tarafından karşılanır.
Blok kat malikleri, toplu yapı temsilciler Kurulu ve Geçici Yönetim Kurulu kararları, 2004 sayılı İcra ve İflas Kanununun 68 inci maddesinin birinci fıkrasında belirtilen belgelerden sayılır.
Kat malikleri, toplu yapı kapsamındaki ortak yapı, yer ve tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya bunların başka bir parselde veya kamuya ait alanlarda bulunduğunu veya bağımsız bölümlerinin veya kendilerinin durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle, KMK 20 inci maddede öngörüldüğü şekilde ve oranda genel giderler ve toplu yapı ortak gider payını ve toplanacak avansı ödemekten kaçınamazlar.
Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir. Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık "yüzde beş" hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür.
Birinci fıkradaki giderlere, kat maliklerinden birinin veya onun bağımsız bölümünden herhangi bir suretle faydalanan kişinin kusurlu bir hareketi sebep olmuşsa, gidere katılanların yaptıkları ödemeler için o kat malikine veya gidere sebep olanlara rücu hakları vardır.
AVRUPA KONUTLARI – TEM yerleşim planına göre ortak alan yer ve tesislerine ilişkin ortak giderler, aidat tahakkuk ve tahsilâtının sağlanmasına, muhasebenin tutulmasına ilişkin her türlü büro hizmetleri ayrıca blok ortak alan ve Avrupa Konutları-Tem Sitesi içinde bulunan tüm ortak alanların güçlendirme ve onarım giderleri, yönetici aylığı gibi diğer giderler ve ortak tesislerin işletme giderleri, aydınlatma, ısıtma, periyodik temizlik, kapıcı, bekçi, bahçıvan, otopark görevlisi vs. verilecek tüm hizmetlerden yararlanacak elemanların giderleri blok ortak tesislerinden hidrofor, asansör, jeneratör vb. tesislerin bakım, onarım işletme giderleri ile kararlaştırılacak bloklar arası ortak (jeneratör işletmesi vb,) öteki hizmetlerin karşılanmasından oluşur.
Site ortak gider ve avans payının tamamını zamanında ödemeyen kat maliki Yönetimin kararlaştırdığı gecikme tazminatını ödemek zorundadır. ( KMK nın öngördüğü en yüksek oran) Bağımsız bölüm maliklerinden herhangi biri veya onun bağımsız bölümünden faydalanan kişinin kusurlu bir hareketi nedeniyle bir gidere sebep olmuş ise, gidere katılanların yaptıkları ödemeler için o kat malikine ve gidere sebep olana müteselsilen rücu edilir.

MADDE 11: SİGORTA ANLAŞMASI:

Ana gayrimenkulün, kat malikleri kurulunca tayin edilecek değer üzerinden sigorta edilmesi kat malikleri kurulunca kararlaştırılabilir. Sigorta yapılması halinde kat malikleri, sigorta giderlerine, arsa payları oranında, katılmakla yükümlüdürler.
Ana gayrimenkulün tümünün harap olması halinde alınacak sigorta bedeli, aksine sözleşme olmadıkça, kat maliklerine, arsa payları oranında paylaştırılır.
Yalnız bir veya bir kaç bağımsız bölüm veya eklentisi veya ortak yerlerden bir kısmı hasara uğramışsa, alınacak sigorta bedeli hasara uğrayan yerlerin onarımına arsa payları oranında harcanır.
Kat malikleri ana gayrimenkulün sigortasıyla giderilemeyecek olan zararlarını karşılamak üzere, kendi bağımsız bölümlerini ayrıca kendi ad ve hesaplarına sigorta ettirebilirler; bu halde alınacak sigorta bedeli, ana gayrimenkulün sigorta bedelindeki payları da ayrıca saklı kalmak üzere, yalnız kendilerine ait olur. Sigorta hakkındaki emredici hükümler saklıdır.

MADDE 12: ORTAK GİDERLERİN TEMİNATI-ÖNLEM VE YAPTIRIMLAR

Kat malikinin, Kat malikinin, Ticari nitelikli bağımsız bölüm malikinin KMK 20 nci madde uyarınca hissesine düşen gider ve avans (blok ortak ve Avrupa Konutları-Tem Sitesi ortak) borcundan ve gecikme tazminatından, bağımsız bölümlerin birinde kira akdine, oturma (sükna) hakkına veya başka bir sebebe dayanarak devamlı bir şekilde faydalananlar da müştereken ve müteselsilen sorumludur. Ancak, kiracının sorumluluğu ödemekle yükümlü olduğu kira miktarı ile sınırlı olup, yaptığı ödeme kira borcundan düşülür
Avrupa Konutları-Tem Sitesin de bulunan, bağımsız bölümlerin, ortak yerlerin, şeylerin, tesislerin kullanılmasına ve bunlardan yararlanmada, kanun diğer mevzuat ve bu yönetim planı ile Avrupa Konutları-Tem Sitesi Genel Kurulu ve Avrupa Konutları-Tem Sitesi Yönetim Kurulunca alınan kararlara aykırı davranan bağımsız bölüm malikleri ile öteki yükümlü ve sorumlular hakkında kat mülkiyeti kanununa göre yetkili kişi ve mercilere başvuru talep ve davalar üzerine kat mülkiyeti kanunu ve bu yönetim planı ve ilgili mevzuatla belirlenmiş önlem ve yaptırımlar uygulanır. Bu önlem ve yaptırımların başlıcaları şunlardır.
a) Ödenmeyen avans ve gider paylarına Yönetimin Kararlaştırdığı ve KMK nın öngördüğü en yüksek oranda gecikme tazminatı uygulanır. Faiz hesabında bileşik faiz uygulanmaz.
b) Temerrüt gösteren Kat Malikleri aleyhine Kat Mülkiyeti Kanununun 20. maddesinin 2. ve 3. fıkrasındaki yaptırımlar talep ederek dava açılır, icra takibi yapılır.
c) Borçlarını ödemeyen malikin bağımsız bölümü üzerine Kat Mülkiyeti Kanununun 22. maddesinin 2. fıkrası uyarınca kanuni ipotek tesis edilebilir.4721 s.Türk Medeni Kanunu’nun 893 üncü maddesinin son fıkrası burada da uygulanır.
d) Kat Mülkiyeti Kanunu ve bu yönetim planında gösterilen borç ve yükümlülükleri yerine getirmemek ve özellikle Kat Mülkiyeti Kanununun 25. maddesinin 3. fıkrasının a,b,c bendlerinde sayılan ve çekilmez hale getiren Hak sahipleri ve onlara tabii olanlar aleyhine aynı 25. madde 2. fıkra uyarınca dava açılabilir ve bu maddenin 1. fıkrası hükmü uygulanması istenebilir.
e) Taşınma veya herhangi bir sebeple ortak yerlerde meydana getirilen zararın tamamı zararı verenden tahsil edilir.
f) Bu maddenin yukarıdaki fıkralarında yazılı hükümler saklı kalmak ve gerektiğinde kullanılmak kaydı ile Avrupa Konutları-Tem Sitesi Genel Kurulu ve Avrupa Konutları-Tem Sitesi Yönetimince borç ve yükümlülüklerine aykırı davranışlarda bulunan sorumlular hakkında aşağıda belirtilen önlem ve yaptırımları da uygularlar.
aa) Borç ve yükümlülüklerine aykırılığın giderilmesi için yazılı ve sözlü uyarıda bulunur. Bu uyarı, yönetici imzasını taşıyan yazının, sorumlu kişinin konutuna veya bilinen başka adresine posta ile yahut elden ulaşmasıyla tekemmül eder. Kanunda özel şekle tabi tutulmuş ihtar yazılarının tebliğine ilişkin hükümler saklıdır.
bb) Ortak yerlerin kullanılması veya buralardan yararlanma bakımından öngörülen yasaklara aykırı davranışlarda bulunan kişilere karşı sorumluluk bulunan hallerde, yönetici veya Avrupa Konutları-Tem Sitesi Yönetim Kurulu veya onların tarafından görevlendirilen kişi ya da kişiler Medeni Kanun, Borçlar Kanununun 52. maddeleri uyarınca koruyucu önlemler başvurabilirler ve bu hükümler çerçevesinde yasaklara aykırı davranışın engellenmesi, durdurulması veya ortadan kaldırılmasını sağlayacak eylem ve işlemleri de yapabilirler.
bb) Devamlılık gösteren ihlallerin durdurulması ve sonuçlarıyla beraber ortadan kaldırılması için yönetici veya Avrupa Konutları-Tem Sitesi Yönetimi göndereceği uyarıda, ihlalin devam etmesi halinde günlük 100,00 YTL’ na kadar bir ceza uygulayacağını bildirebilir. Günlük olarak uygulanacak ve azami haddi 5.000,00 YTL olacak bu ceza 2008 yılı para değerine göre tespit edilmiştir. Müteakip yıllarda bu meblağ VUK’ nca yayınlanan Yeniden Değerleme Oranı nispetinde artırılır.

Bu ceza Kat Mülkiyeti Kanunu madde 28 uyarınca Borçlar Kanunun 158. maddesinde düzenlenmiş sözleşme cezası hükmündedir. Bu cezanın uygulanmış olması bu maddenin yukarıdaki diğer fıkra ve bendlerinde yazılı önlem ve yaptırımları da ayrıca talep etmeye mani değildir.
Takdir ve tebliğ edilen günlük cezanın talebe rağmen ödenmemesi halinde, tahsile kadar geçecek süre için aylık %10 gecikme tazminatı uygulanır. Bu ceza ve gecikme tazminatı Avrupa Konutları-Tem Sitesi yönetim kurulu tarafından uygulanır ve ana taşınmaza ait ortak giderlere sarf edilmek üzere irat kaydedilir.

MADDE 13: MÜSAADE MECBURİYETİ:

Kat maliklerinden birinin bağımsız bölümünde veya bu bölümdeki tesislerde meydana gelen bir hasar veya bozukluğun onarımı veya giderilmesi veya tesislerin yeniden yapılması ile yapı güvenliğiyle ilgili olarak yapılması gerekli görülen teknik incelemeler" için diğer bir bağımsız bölüme girmek gerekiyorsa, o bölümün maliki veya o bölümde başka sıfatla oturanlar, giriş müsaadesi vermeye ve bölümde gerekli işlerin yapılmasına katlanmaya mecburdurlar.
Ana gayrimenkulün bir kısmının harap olması halinde, harap olan bağımsız bölüm ve eklentilerinin veya ortak yerlerin veya bağımsız bölümdeki tesislerin yeniden yapılması için, sağlam kalan bağımsız bölümlerin içinden veya dışından faydalanılması gerekiyorsa, o bölümlerin malikleri veya orada başka sıfatla oturanlar buna müsaade etmeye mecburdurlar.
Yukarıdaki fıkralarda yazılı müsaade yüzünden, kat maliklerinin veya orada başka sıfatla oturanların uğrayacakları zararı, lehine müsaade verilen bağımsız bölüm maliklerince veya blok ortak alanı ise o blok maliklerince, Avrupa Konutları-Tem Sitesi ortak alan veya tesisi ise, Avrupa Konutları-Tem Sitesi yönetim bütçesinden derhal ödenmesi ve giderilmesi mecburidir.

MADDE 14: YASAK İŞLER:

Bağımsız bölüm malikleri kendi bağımsız bölümleriyle eklentilerini blok ortak yerleri ile Avrupa Konutları-Tem Sitesi ortak alan ve tesislerini kullanırken hüsnü niyet kaidelerine uymak zorundadırlar.

Özellikle aşağıdaki şeyleri yapamazlar.
a) Kendi bağımsız bölümlerini randevu evi, kumarhane veya benzeri ahlak ve adaba aykırı bir şekilde kullanamazlar.
b) Bağımsız bölümlerin balkon (teras) ve pencerelerinden halı, kilim vs. silkemez. Su vb. şeyleri dökemez. Çöp vs. şeyleri atamazlar. Binanın dış cephesine, bahçeye çamaşır asamazlar.
c) Bağımsız Bölümlerin Duvar, Pencere veya camlarına içerden ve dışarıdan Duyuru, ilan,Reklam şeklinde tabela, kâğıt veya afiş yapıştıramaz, asamazlar.
d) Kat Mülkiyeti Kütüğünde mesken olarak gösterilen bağımsız bölümleri hiçbir şekilde işyeri olarak kullanamazlar mesken dışında bir amaca tahsis edemezler.
e) Kendi bağımsız bölüm ve eklentisi ile blok ortak yerler ile Avrupa Konutları-Tem Sitesi ortak alanlarında kesinlikle köpek ve evcil olmayan hayvan besleyemezler.
f) Kendi bağımsız bölümlerinde diğer bağımsız bölüm maliklerini rahatsız edecek şekilde toplantılar tertip edemezler. Nişan, düğün gibi özel toplantılarında diğer bağımsız bölüm maliklerini rahatsız etmemeye itina göstermeye mecbur oldukları gibi Avrupa Konutları-Tem Sitesi Yönetim Kurulu müsaade etmedikçe bu gibi toplantıları ortak yerlerde yapamazlar, Bu tür toplantı ve etkinlikler için ortak alan kullanımından ücret alınıp alınmayacağı Yönetim Kurulunun takdirindedir.
g) Radyo ve müzik aletleri ile benzeri şeyleri diğer bağımsız bölüm maliklerini rahatsız edecek şekilde kullanamazlar.
h) Bağımsız bölümleri ile eklenti ve ortak yerlere patlayıcı ve pis kokulu maddeler bulunduramazlar. Diğer bağımsız bölüm maliklerini rahatsız edecek şekilde sarsıntı, koku, duman, toz çıkarma gibi hareketlerde bulunamazlar,
i) Blok yapının ön ve arka cephelerine bağımsız bölümlerin pencere, balkon ve teraslarına dışarıdan görünen veya dışarı sarkan levha veya tabela asamazlar. Balkon veya teraslara binanın genel görüntü ve güzelliğini bozacak şekil veya renkte güneşlik koyamaz, kapatamaz ve güvenlik önlemi alamazlar,
j) Bağımsız bölüm malikleri kendi bağımsız bölümlerinde bizzat kendisi oturmuyor, kullanmıyor ise kendi tebligat adresini, bu adresteki değişiklikleri, bağımsız bölümde her ne sebeple ve sıfatla oturan (kira, sükna vb.) kişilerin adı-soyadı ve iş adresleri ile telefonlarını en geç 15 gün içinde Blok yöneticilerine bildirmek zorundadırlar. Aksi halde yönetimde mevcut son adresleri tebligat adresleri sayılır, işlemler bu adrese göre yapılır.
k) Bağımsız bölüm malikleri ortak kullanımda bulunan havuz ve spor tesislerini misafirlerine kullandıramazlar. Belirtilen havuz ve tesislerden sadece blok malikleri ile onların kiracı ve sükna hakkı sahipleri faydalanabilirler. Ticari nitelikli bağımsız bölüm malikleri haricinde kiracı ve iş yeri çalışanları ve misafirleri havuzlar ve spor tesislerinden faydalanamazlar. Bu hüküm spor ve sağlık kulübünün içindeki havuzla ve diğer aktiviteler için de geçerlidir.
l) Otoparklar; dairelere tahsis edilmiş araç sayısı çerçevesinde kullanılacaktır. Otoparkların yerlerinin daireler itibariyle tespit edilmesi Yönetimin Takdiri ve Uhdesindedir. Otoparklar dışında yerlere araç park edilmesi veya Fazla sayıda araç bulundurulması veya Uzun süreli bekleyen misafir araçlarının tespiti halinde araçların çektirilerek bedellerinin ilgili kat malikinden tahsil edilmesi Yönetim Kurulunun yetkisi çerçevesindedir.
m) Koruma amacına yönelik pencere ve balkon demiri ve benzeri ilavelerin yapılması için AVRUPA KONUTLARI Yönetiminden izin alınması gerekir. Bu izin ancak Artaş-Öztaş-Doğu İnşaat Ortak Girişimi nin proje müelliflerince hazırlanmış bulunan demir korkuluk projelerine uygun olmak koşulu ile verilebilir. Panjur kesinlikle konulamaz. Balkon Teraslar Kapalı mekânlar haline dönüştürülemez.
n) Klima Dış Üniteleri Sadece balkonlara ve kesinlikle bina dış görünümünü bozmayacak şekilde monte edilebilir.
o) Konut Kat Malikleri kendi dairelerinde, orijinal projeye aykırı şekilde hiçbir duvar ve tesisat değişikliği yapamazlar. Zorunlu Tamirat işlerini; gürültü ile komşularını rahatsız etmemek amacıyla mesai günlerinde 11.00-16.00 saatleri arasında yaptırabilirler... Bahçelerde ağaç ve herhangi bir bitki dikemezler. Ticari Nitelikli Bağımsız bölüm malikleri bağımsız bölümlerinde ticari faaliyetlerine uygun iç dekorasyon değişikliklerini dış görünüşe ve orijinal duvarlara ve binanın projesine aykırı olmamak kaydıyla yapabilirler.
p) Ticari Nitelikli Bağımsız bölüm Malikleri ve kiracıları bağımsız bölümlerinin ticari faaliyetlerinin sadece site içine ve site sakinlerine yönelik olacağını dışarıdan müşteri almayacaklarını peşinen beyan taahhüt ederler.

MADDE 15: KAT MÜLKİYETİNİN DEVRİ MECBURİYETİ:

Kat maliklerinden biri bu kanuna göre kendisine düşen borçları ve yükümleri yerine getirmemek suretiyle diğer kat maliklerinin haklarını, onlar için çekilmez hale gelecek derecede ihlâl ederse, onlar, o kat malikinin müstakil bölümü üzerindeki mülkiyet hakkının kendilerine devredilmesini hâkimden isteyebilirler.
Bu gibi bir kat maliki hakkında, bağımsız bölümün mülkiyetinin hükme en yakın tarihteki değeri o kat malikine ödenerek bu mülkiyetin diğer kat maliklerine, arsa payları oranında devredilmesi için davanın açılması, aksi kararlaştırılmış olmadıkça, diğer kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğuyla karar vermesine bağlıdır. Bu karara rağmen kat maliklerinden bir kısmı bu davayı açmak istemezse, davayı öteki kat malikleri açar ve hakim hüküm vermeden önce devir bedelinin ileride hak sahibine ödenmek üzere bankada üçer aylık vadeli hesaba yatırılması ve makbuzunun ibrazı için davacılara resen belirleyeceği uygun bir süre verir.
Devir bedelinin süresi içinde yatırıldığına ilişkin belge ibraz edildiğinde ve davanın kabulü halinde hâkim, davalının bağımsız bölümünün mülkiyetinin davayı açmış olan kat maliklerine arsa payları oranında devredilmesine ve devir bedelinin işlemiş faiziyle birlikte davalıya ödenmesine karar verir.

Aşağıdaki durumlarda, birinci fıkrada yazılı çekilmezlik, her halde mevcut farz edilir:

a) Ortak giderlerden ve avanstan kendine düşen borçları ödemediği için hakkında iki takvim yılı içinde üç defa icra veya dava takibi yapılmasına sebep olunması;
b) Ana gayrimenkulün bulunduğu yerin sulh hâkimi tarafından 33 üncü madde gereğince verilen emre rağmen, bu kanunda yazılı borç ve yükümleri yerine getirmemek suretiyle öteki kat maliklerinin haklarını ihlâl etmekte devamlı olarak bir yıl ısrar edilmesi;
c) Kendi bağımsız bölümünü randevu evi veya kumarhane veya benzeri yer olarak kullanmak suretiyle ahlâk ve adaba aykırı harekette bulunması.Bu maddedeki dava hakkı, devir konusunda kat maliklerince alınan dava açma kararının öğrenilmesi tarihinden başlayarak altı ay ve her halde dava hakkının doğumundan başlayarak beş yıl içinde kullanılmazsa veya dava sebebi ortadan kalkmışsa düşer.

MADDE 16: YENİLİK VE İLAVELER:

I - FAYDALI OLANLAR:

Kat malikleri, ana gayrimenkulün ortak yerlerinde kendi başlarına bir değişiklik yapamazlar; kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır.
Bağımsız bölüm malikleri blok yapı ve Avrupa Konutları-Tem Sitesi ortak yerlerinde kendi başlarına bir değişiklik yapamazlar. Ortak yerlerin düzgün veya bunları kullanmanın daha rahat ve kolay bir hale konulmasına veya bu yerlerden elde edilecek faydanın çoğaltılmasına yarayacak bütün yenilik ve ilâveler kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır. Blok ortak yerinde ve blokla ilgili yenilik ve ilaveler Blok Kat maliklerince, Avrupa Konutları-Tem Sitesi ortak alanlarında yapılan yenilik ve ilaveler ise Avrupa Konutları-Tem Sitesi da bulunan tüm bağımsız bölüm maliklerince ödenir.

II - ÇOK MASRAFLI VE LÜKS OLANLAR:

Yapılması arzu edilen yenilik ve ilâveler çok masraflı ise veya yapının özel durumuna göre lüks bir nitelik taşıyorsa veya ana gayrimenkulün bütün kat malikleri tarafından kullanılması mutlaka gerekli olan yerlerinde veya geçitlerinde bulunmuyorsa, bunlardan faydalanmak istemeyen kat maliki, gidere katılmak zorunda değildir; bu gibi yenilik ve ilâvelerin giderini onların yapılmasına karar vermiş olan kat malikleri öderler.
Bununla beraber, başlangıçta giderlere katılmayan kat maliki veya onun küllî veya cüzi halefleri yenilik ve ilâvelerin yapılması ve korunması giderlerine sonradan, kendi arsa payları oranında katılırlarsa, yapılan lüks yenilik veya ilâveden faydalanma hakkı kazanırlar.

III - ÖZEL OLARAK

Sitenin tümüne ve bağımsız bölümlere kesintisiz elektrik enerjisi verebilmek için trafo merkezleri ile, jeneratör merkezleri kurulacaktır. Trafoda elektrik enerjisi kesildiği zaman, doğrudan jeneratör devreye girecek ve siteye kesintisiz enerji verilebilecektir. Dolayısıyla, trafodan geçen elektrik enerjisi gibi, jeneratörden geçen elektrik enerjisi de her bağımsız bölüm malikinin kendisine ait sayaçlarından geçecek ve idare ile bizzat muhatap olacaklardır.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

ANAGAYRİMENKULÜN YÖNETİMİ

A-BLOK KAT MALİKLERİ KURULU

MADDE 17: OLUŞUMU

AVRUPA KONUTLARI-TEM SİTESİ kapsamında bulunan parsel üzerinde birden çok bağımsız bölümü kapsayan ana yapıda ortak yerleri bulunan blok yapıların her biri, kendi sorunlarına ve yalnız o bloğa ait ortak yerlere ilişkin olarak, o blokta bulunan bağımsız bölüm maliklerinden oluşan blok kat malikleri kurulunca yönetilir.

MADDE 18: KURULA KATILMA VE OY HAKKI

Blok Kat Malikler Kurulu’nda, her kat maliki, bağımsız bölümüne ilişkin arsa payının miktarına bakılmaksızın bir oy hakkına sahiptir.
a) Aynı blokta bir kişi birden çok bağımsız bölüme malikse her bağımsız bölüm için bir oy hakkı vardır. Ancak, bir şahsın vekâleten veya asaleten kullanabileceği oy sayısı Blok Kat Malikler Kurulu’ndaki bütün oyların 1/3’ünden fazla olamaz. Bir bağımsız bölümün birden fazla maliki varsa, Blok Kat Malikler Kurulu’nda bunları, içlerinden veya dışarıdan vekâlet verecekleri birisi temsil eder. Böyle bir temsilci seçerek blok yöneticisine bildirilmedikçe bu kişilerden herhangi birine yapılacak tebligat tümüne yapılmış sayılır.
b) Blok Kat maliklerinden her biri, diğer bağımsız bölüm malikleri veya dışarıdan vekâlet verecekleri bir vekil tarafından temsil edilebilir. Verilecek temsil yetkisi yazılı bir belge ile olur.
c) Blok Kat maliklerinden biri ehliyetsiz (çocuk, akıl hastası vb.) ise onun yerine Blok Kat Malikler Kurulu’na kanuni velisi veya vasisi katılır.

MADDE 19: TOPLANMA VE ÇAĞRI

Blok Kat Malikler Kurulu her yıl en az bir defa Ocak ay’ının dördüncü haftasında olağan toplantısını yapar. Toplantının nerede ve hangi saatte yapılacağı ve gündemi, geçici yönetim süresince geçici yönetim tarafından ve geçici yönetimden sonra ise AVRUPA KONUTLARI Yönetim Kurulu tarafından tespit edilerek, toplantıdan en az 15 gün önce blok kat maliklerinden blokta oturanlara imza karşılığı ve blokta oturmayanların ise AVRUPA KONUTLARI Yönetim Kuruluna vermiş oldukları adreslere, adres verilmemiş ise tapuda veya satış sözleşmesinde belirtilen adreslere iadeli taahhütlü bildirilir. Bu adreslere gönderilen tebligat kat maliklerine yapılmış sayılır.
İlk çağrı yapılırken, birinci toplantıda yeter sayının sağlanamaması halinde ikinci toplantının en geç on beş gün sonra aynı yer ve saatte yapılacağı belirtilir. Toplantılarda, yalnız toplantının gündemindeki yazılı maddeler konuşulabilir. Ancak toplantıdaki mevcut üyelerin 1/3’ü isterse başka hususlar da gündeme alınarak görüşülebilir.
Blok Yöneticisi, Blok denetim kurulu veya Blok Kat Malikleri’nin 1/3’ünün istemi üzerine, Blok Kat Malikler Kurulu, yukarıda belirtilen çağrı yöntemlerine uyularak, toplantının gündemi belirtilmek kaydıyla her zaman olağanüstü toplantıya çağırılabilir.

MADDE 20: TOPLANTI VE KARAR YETER SAYISI

Blok Kat Malikler Kurulu, bağımsız bölüm maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile toplanır ve katılanların oy çokluğu ile karar verir. Yeter sayı sağlanamadığı için ilk toplantı yapılamazsa, ikinci toplantıda yeter sayı aranmaksızın toplantıya katılanların oy çoğunluğu ile karar verilir.
Kat Mülkiyeti Kanunu’nda yeter sayı için ayrıca konulmuş olan hükümler saklıdır. (KMK Madde 24-28-32-34-42-44-45)

MADDE 21: KARARLARIN BAĞLAYICILIĞI VE DUYURULMASI

Blok Kat Malikler Kurulu’nun aldığı kararlara bütün bağımsız bölüm malikleri, onların varisleri, bağımsız bölümü sonradan iktisap edenler ile bağımsız bölümden kiracı yahut başka sebeplerle faydalananlarla, Blok Yöneticisi ve Denetçisi uymak zorundadır.
Blok Kat Malikler Kurulu’nda alınan kararlar, Blok Yöneticisi tarafından o toplantıya katılmamış olan bağımsız bölüm malikleriyle, bağımsız bölümden yararlananlara usulü dairesinde duyurulur. Ayrıca Avrupa Konutları-Tem Sitesi Yönetim Kurulu’na bilgi verilir.

MADDE 22: KARARLARIN YAZILMASI VE İMZALANMASI

Blok Kat Malikler Kurulu’nun aldığı kararlar, birden başlayıp sırasıyla giden sayfa numaraları taşıyan, her sayfası noter mührü ile onaylı bir “Blok Kat malikler kurulu karar defterine yazılır ve toplantıya katılan Blok Kat maliklerince imzalanır. Karara aykırı oy verenler de aykırılığın sebebini belirterek imzalarlar. Bu defter Blok yöneticisi tarafından saklanır.

MADDE - 23 : GÖREVLERİ

Blok Kat Malikler Kurulu;a) Blok Yönetici ve Blok Denetçisini seçer.
b) Avrupa Konutları-Tem Sitesi Yönetim Kurulu’nu yönlendirici kararlar alır.
c) Bu Yönetim Planı’nın konusu olan ve Blok kapsamı içinde (bloklar dışında kalan) ortak yerler ile ortak kullanıma açık alanların amacına uygun olarak kullanılması, korunması, bakımı, onarımı ve işletilmesi için gerekli kararlar verir. Bu işlerin yürütülmesi için bizzat veya hizmet satın alınması yoluyla üçüncü şahıslarla sözleşme yapılması dâhil, Avrupa Konutları-Tem Sitesi Yönetim Kurulu’na yetki verir,
d) Avrupa Konutları-Tem Sitesi Yönetimince hazırlanan Bağımsız bölüm maliklerinin ortak giderlere katılım paylarını (Avrupa Konutları-Tem Sitesi aidatını) belirleyen işletme projesini (bütçeyi) görüşüp karara bağlar. Bu konuda karar verirken, Avrupa Konutları-Tem Sitesi bütçesinden parsele düşen pay kesinlikle hesaba katılır.
e) Blok Kat malikler kurulu ve Blok yöneticileri, yerleşim planına göre münhasıran bloklarına tahsis edilmiş olan ortak yer, yapı ve tesislerin idaresinde Blok Kat malikler kurulunda alınmış ilke kararlarına uymak zorundadır.
f) KMK’ un tarafından verilen diğer görevleri yerine getirir.

B- BLOK YÖNETİCİSİ – DENETÇİSİ

MADDE 24: SEÇİM VE GÖREVLERİ

Blok yöneticisi ve denetçisi, bloktaki kat maliklerinin; kendi blokları için seçtikleri yönetici ve denetçilerdir. Her blokta bulunan kat maliklerinin sayı ve arsa payı bakımından çoğunluğu tarafından seçilirler.
Blok Yöneticilerinin Temel Görevleri Seçildikleri bloklarını Toplu Yapı Kat Malikleri kurulunda temsil etmektir. Toplantı ve seçimlere katılmak, blok kat maliklerinin sorun ve isteklerini zabıt tutturarak veya yazılı olarak iletmektir.

C- TOPLU YAPI KAT MALİKLERİ KURULU

MADDE 25: Oluşması-Yetki Alanı ve Görevleri

AVRUPA KONUTLARI-TEM SİTESİ kapsamındaki ortak yapı, yer ve tesisler, bu kapsamda yer alan bağımsız bölüm maliklerinden oluşan kat malikleri kuruludur.
Toplu yapı kapsamındaki ortak yapı, yer ve tesisler, bu kapsamda yer alan bağımsız bölüm maliklerinden oluşan toplu yapı kat malikleri kurulunca yönetilir ve yönetim tarzı, kanunların emredici hükümleri saklı kalmak şartıyla, bu kurul tarafından kararlaştırılır.

MADDE 26: KATILMA VE OY HAKKI

Avrupa Konutları-Tem Sitesi Toplu Yapı Kat Malikleri Kurulunda her kat malikinin bir oy hakkı vardır. Kurulun belli bir toplantısına katılmayacak üye temsil ettiği Blok Kat maliklerinden bir kimseyi tayin edebilir. Vekil temsil yetkisini yazılı bir metinle kanıtlamak zorundadır.

MADDE 27: TOPLANMA VE ÇAĞRI

Avrupa Konutları-Tem Sitesi Toplu Yapı Kat Malikleri Kurulu her yıl Şubat ayının ikinci yarısında toplanır. Avrupa Konutları-Tem Sitesi Toplu Yapı Kat Malikleri Kurulu üyelerinin 2/3 çoğunluğunun istemi üzerine olağanüstü olarak her zaman toplanabilirler.
Toplantının nerede ve hangi saatte yapılacağı ve gündemi, geçici yönetim süresince geçici yönetim tarafından ve geçici yönetimden sonra ise AVRUPA KONUTLARI-Tem Sitesi Yönetim Kurulu tarafından tespit edilerek, toplantıdan en az 15 gün önce gelecek yıla ait bütçe taslağı (işletme Projesi) ile birlikte, blok kat maliklerinden blokta oturanlara imza karşılığı ve blokta oturmayanların ise Site Yönetim Kuruluna vermiş oldukları adreslere, adres verilmemiş ise tapuda veya satış sözleşmesinde belirtilen adreslere iadeli taahhütlü bildirilir. Bu adreslere gönderilen tebligat kat maliklerine yapılmış sayılır.
İlk çağrı yapılırken birinci toplantıda yeter sayının sağlanamaması halinde ikinci toplantının en geç bir hafta içinde olmak üzere nerede, hangi tarih ve saatte yapılacağı belirtilir.

MADDE 28: TOPLANTI VE KARAR YETER SAYISI

Avrupa Konutları-Tem Sitesi Toplu Yapı Kat Malikleri Kurulu, üye sayısının yarısından bir fazlası ile toplanır ve toplantıya katılanların oy çoğunluğuyla karar verir. Alınan kararların yeniden görüşülmesi ve yeniden karara bağlanması önerisi, toplantıya katılanların 3/5 oy çoğunluğu ile kabul edilmesine bağlıdır. Yeter sayı sağlanamadığı için ilk toplantı yapılamazsa, ikinci toplantı çağrıda belirtilen tarihte yapılır ve yeter sayı aranmaksızın toplantıya katılanların oy çokluğu ile karar verilir. Kat Mülkiyeti Kanunu’nda ve bu Yönetim Planında öngörülmüş bulunan toplantı ve karar yeter sayılarına ilişkin hükümler saklıdır.

MADDE 29: KARARLARIN BAĞLAYICILIĞI

Avrupa Konutları-Tem Sitesi Toplu Yapı Kat Malikleri Kurulu’nun kararları; Avrupa Konutları-Tem Sitesi alanında bulunan tüm bağımsız bölüm maliklerini, Blok Kat Malikler Kurulunu, Avrupa Konutları-Tem Sitesi Yönetimini, Denetim Kurullarını ve bütün sakinleri, irtifak hakkı sahiplerini, onların varislerini, bağımsız bölümden herhangi bir şekilde faydalananlar ile onlardan devir alanları bağlar.

MADDE 30: KARARLARIN YAZILMASI VE İMZALANMASI

Avrupa Konutları-Tem Sitesi Toplu Yapı Kat Malikleri Kurulu’nun kararları, Avrupa Konutları-Tem Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı tarafından bir tutanakla tespit edilir ve her sayfası noterce onaylanmış Toplu Yapı Kat Malikleri Kurulu karar defterine yazılır. Toplantıya katılan bütün kurul üyelerince imzalanır. Karara aykırı oy verenler, aykırılığın sebebini belirterek tutanağı imza eder. Bu tutanaklar ve söz konusu karar defteri Site Yönetim Kurulu Başkanı tarafından saklanır ve istenildiğinde ibraz edilir. Avrupa Konutları-Tem Sitesi Toplu Yapı Kat Malikleri Kurulu Karar Defteri eski yönetici tarafından bir tutanakla yeni yöneticiye devir – teslim edilir.

D- TOPLU YAPI TEMSİLCİLER KURULU

MADDE 31: OLUŞUMU - GÖREVLER - YETKİ DEVRİ

Avrupa Konutları-Tem Sitesi Toplu Yapı Kat Malikleri Kurulu; Avrupa Konutları-Tem Sitesi Yönetim Kurulu ve Avrupa Konutları-Tem Sitesi Denetim Kurulu üyelerini seçmek ve Site Yönetim Kurulu tarafından hazırlanacak olan işletme bütçesini görüşerek gerekiyorsa revize etmek ve onaylamak, bu yönetim planına münhasıran yetkili olduğu konularda karar vermek, Avrupa Konutları-Tem Sitesi Yönetim Kurulunun bu yönetim planında yazılı görev ve yetkileri haricinde kalan diğer tüm konularla ilgili olarak karar almak, bir önceki yönetim kurulu üyelerini ve hesaplarını inceleyerek ibra edip etmemek, gereğinde haklarında yasal takip başlatmak başlıca görevleridir. Ayrıca KMK’ nu tarafından verilen diğer görevleri yerine getirir.
İŞBU YÖNETİM PLANI İLE Avrupa Konutları-Tem Sitesi Toplu Yapı Kat Malikleri Kurulu YETKİLERİNİ, TOPLU YAPI TEMSİLCİLER KURULUNA VERMİŞTİR, toplu yapı temsilciler kurulu, blok yapılarda her blokta bulunan bağımsız bölüm maliklerince seçilen blok yöneticileri ve blok niteliğinde olmayan yapıların bağımsız bölüm maliklerince seçilen temsilcilerden oluşur.Toplu yapı temsilciler kurulunda bu yöneticiler ve temsilciler yönettikleri ve temsil ettikleri bağımsız bölüm sayısı kadar oy hakkına sahiptirler.

E- AVRUPA KONUTLARI-TEM SİTESİ YÖNETİM KURULU

MADDE 32: SEÇİMİ

Avrupa Konutları-Tem Sitesi Yönetim Kurulu bir yıl için Avrupa Konutları-Tem Sitesi TOPLU YAPI TEMSİLCİLER KURULUNCA kendi aralarından veya dışarıdan 5 asil 3 yedek üye olarak ¬seçilir. Asil Üyelerden ve yedek üyelerden en az birer tanesi Ticari Nitelikli bağımsız bölüm maliklerinden seçilir. Bu seçimin ilk iki turunda her üye için ayrı ayrı en az salt çoğunluk kadar oy sağlanamaz ise, ikinci turda en çok oy alanlar seçilir.
AVRUPA KONUTLARI-TEM SİTESİ YÖNETİM KURULU her yıl BLOK YAPILARDAKİ YÖNETİCİ SEÇİMİNİ TAKİP EDEN ayın birinci haftasında toplanır. Avrupa Konutları-Tem Sitesi Yönetim Kurulu, seçimi izleyen ilk toplantıda bir başkan, bir başkan vekili ve birde muhasip üye seçerek görev bölümü yapar.
Avrupa Konutları-Tem Sitesi Yönetim Kurulu salt çoğunlukla toplanır ve üye tam sayısının çoğunluğu ile karar verir. Avrupa Konutları-Tem Sitesi Yönetim Kurulu kararları, her sayfası noterce onanmış “Avrupa Konutları-Tem Sitesi Yönetim Kurulu Karar Defteri”ne yazılır ve toplantıya katılanlar tarafından imzalanır. Aykırı oyu olanlar aykırılık nedenini belirterek imzalarlar. Bu defter Avrupa Konutları-Tem Sitesi Yönetim Kurulu Başkanının kişisel sorumluluğu altında saklanır. Değişen başkanlar arasında tutanakla devir, teslim edilir.

MADDE 33: ÜCRETİ

Avrupa Konutları-Tem Sitesi Yönetim Kurulu üyelerine herhangi bir ücret ödenip ödenmeyeceği, ödenecekse miktar ve şartları, Avrupa Konutları-Tem Sitesi Kat Malikleri Kurulu tarafından karara bağlanır. Bir kişinin aynı zamanda hem Blok yöneticisi, hem de Avrupa Konutları-Tem Sitesi Yönetim Kurulu üyesi olarak iki ücret birden alıp almayacağı Avrupa Konutları-Tem Sitesi Kat Malikleri Kurulu tarafından ayrıca karara bağlanır.

MADDE 34: GÖREV, YETKİ VE SOMLULUKLARI

Avrupa Konutları-Tem Sitesi Yönetim Kurulu, aynen bir vekil gibi sorumludur. Avrupa Konutları-Tem Sitesi Yönetim Kurulu, Avrupa Konutları-Tem Sitesi ortak alanlarının bakımı, korunması ve işletilmesi ile ilgili konularda görevli, yetkili ve sorumludur. Özellikle;
a) Avrupa Konutları-Tem Sitesi Yönetim Kurulu, her yıl Mart ayının birinci haftasında yapılacak olağan kat malikleri kurulu (*) toplantısında Avrupa Konutları-Tem Sitesi Kat Malikleri Kurulu’na, o tarihe kadar yapılan işlerin, elde edilen gelir ve giderlerin hesabını vermekle zorunludur. Yönetim Kurulu bu amaçla, gelir-gider durumunu gösteren bir raporu, toplantı çağrısıyla birlikte toplu yapı kat maliklerinin bilgisine sunar. Yönetim Kurulu yaptığı giderleri belgeler ve bütün belgeleri gerektiğinde incelenmek üzere bir dosyada muhafaza eder,
b) Yönetim Kurulu İşletme Projesini hazırlar. Bu projede özellikle, yıllık tahmini gelir ve gider tutarlarını, Site Yönetim giderlerinden bu yönetim planı ve arsa payına göre, bağımsız bölüm malikine düşecek muhtemel avans tutarını gösterir. Avrupa Konutları-Tem Sitesi Yönetimi; bütçe, giderler, aidat tahakkuk ve tahsilâtının sağlanmasına, muhasebenin tutulmasına ilişkin her türlü büro hizmetleri, ayrıca blok ortak alan ve Site içinde bulunan tüm ortak alanların aydınlatması, ısıtma, periyodik temizlik, kapıcı, bekçi, bahçıvan, otopark görevlisi vs. verilecek tüm hizmetler ve bu hizmetleri verecek elemanların giderleri, blok olarak tesislerinden; hidrofor, asansör, jeneratör vb. tesislerin bakım ve onarım işletme giderleri ile kararlaştırılacak bloklar arası ortak (jeneratör işletme vb.) öteki hizmetlerin karşılanmasını kapsar. Hazırlanan işletme projesi (bütçe) Avrupa Konutları-Tem Sitesi Kat Malikleri Kuruluna olağan toplantı tarihinden en az 15 gün önce imzaları karşılığında veya taahhütlü bir mektupla bildirilir. İşletme Projesine bildirimden başlayarak 7 gün içerisinde Avrupa Konutları-Tem Sitesi Temsilcilerince itiraz edilirse, itiraz Kat Malikleri Kurulu Toplantısında incelenir, karara bağlanır. Gerekirse yeni bir proje hazırlanır, itiraz olmazsa İşletme Projesi olağan toplantı sonucunda kesinleşir. Kesinleşen İşletme Projesi ve işletme giderleri ile ilgili kararlar, İcra ve İflas Kanunun 68.maddesinin l. fıkrasında belirtilen belgelerden sayılır,
c) Bağımsız bölüm dışında kalan Avrupa Konutları-Tem Sitesi ortak kullanım alanlarının yerleşim planında öngörülen doğrultuda kullanılmasına, yönetimine, bakım ve onarımına, işletilmesine yönelik her türlü giderlere ilişkin kararlar alır,
d) Kullanılmayan Kapıcı dairelerinin ve ortak alanda bulunup değerlendirebilecek mekânların kiralanarak ortak giderleri hafifletecek gelir elde edilmesi...
e) Avrupa Konutları-Tem Sitesi ortak kullanım alanlarında (yollar, tretuarlar, sosyal donatı alanları, yüzme havuzları, , tenis kortları, mini futbol sahaları, basketbol sahaları, yeşil alanlar, çocuk oyun alanları, her türlü alt yapılar, açık ve kapalı otoparklar, açık alanlar, sosyal kültürel tesisler ve sair bütün ortak alanlar ve ortak kullanıma sunulmuş cihaz alet ve benzerleri) İmar Kanunu’na, İmar Planına ve Yapı Projelerine uyumsuz her türlü gelişmeleri önler. Aykırılıkların giderilmesi için gerekeni yapar,
f) Avrupa Konutları-Tem Sitesi alanı içinde bulunan tüm binaların önleyici bakım ve onarımı için periyodik denetimlerin yapılması, bu denetim raporları dikkate alınarak hazırlanacak kısa ve uzun vadeli bakım-onarım planlarının yapılmasını ve işletme teknik hizmetlerinin yürütülmesini sağlar,
g) Avrupa Konutları-Tem Sitesi alanı içerisinde sosyal barışı, huzuru, paylaşımı, birlikte yaşamayı kolaylaştıracak etkinlikler düzenlenmesine önderlik eder. Bu konuda AVRUPA KONUTLARI sakinleriyle iletişim kurarak öncelik tercihleri tespit edilerek etkinlikler düzenlenmesinde projeler hazırlar, bu tip organizasyonların yürütülmesinde etkin görevler üstlenir,
h) Avrupa Konutları – Tem Sitesinde Site içi Telekom yer altı kablo şebekelerinin yapım ve işletiminin TTNET A.Ş veya Turbonet İletişim Hizmetleri A.Ş ile sözleşme yapmaya ve bu işleri yaptırmaya yetkili olacaktır.
i) Merkezi hizmetlerin görülüp sürdürülmesinde Blok yöneticilerinin ihtiyaç ve dileklerini göz önünde tutarak çözümler üretir,
j) Avrupa Konutları-Tem Sitesi ni üçüncü kişiler önünde Site Yönetim Kurulu Başkanı temsil eder. Avrupa Konutları-Tem Sitesi Kat Malikleri Kurulunun aldığı kararlara uymayan, ortak gider ve avans ödemeyenler vb. hukuki ihtilaflarda bağımsız bölüm maliklerine karşı yönetici sıfatıyla gerektiğinde davalar açar. Açılan davalarda taraf olur ve vekil tayin edebilir,
k) Ortak kullanıma (varsa kamuya) açık alanların bakım, onarım ve temizliğinde ilgili idarelerle işbirliği kurarak hizmet verir. Bu amaçla bekçi, bahçıvan, güvenlik ve temizlik elemanı gibi görevliler çalıştırabilir,
l) Seçim dönemlerinde Blok ve Kat Malikleri Kurulunda yapılacak seçimler için takvim yapar. Eşgüdüm amacıyla tutanak ve vekâlet belgesi gibi kırtasiyeleri tek biçimde belirler ve dağıtır.
m) Avrupa Konutları-Tem Sitesi Yönetim Kurulu işletme projesinde yer vermek suretiyle, uhdesinde bulunan işlerden bir kısmını Blok yöneticilerine bırakarak her parselin kendi bütçesi çerçevesinde çözümlenmesini isteyebilir,
n) Avrupa Konutları-Tem Sitesi nın tümünü ilgilendiren tebligatı kabul eder,
o) Blok Kat Malikler Kurulu kendi parselleriyle ilgili iyileştirmelere gerek görürlerse, Blok işletme projesini onaylar. Blok Malikler Kurulu toplantılarını organize eder ve denetler,
p) Blok Kat Malikler Kurulu’nca karar verilmişse (işletme projesinde fasıl açılmışsa) blok yapıları ve tesisleri sigorta ettirir.
q) İşletme projesinde belirtilmek kaydıyla ihtiyaç duyulan personeli istihdam eder.
r) KMK’un tarafından verilen diğer görevleri yerine getirir.

(*) Bu maddede Toplu Yapı Kat Malikleri Kurulu’nun işlevleri Toplu Yapı Temsilciler Kurulu’nca yerine getirilecektir.
MADDE 35: Avrupa Konutları-Tem Sitesi Yönetim Kurulu; yükümlü bulunduğu ve işletme projesinde yer alan görevlerin yerine getirilmesini bir sözleşme ile gerçek veya tüzel kişiler vasıtasıyla gerçekleştirebilir.

F- AVRUPA KONUTLARI-TEM SİTESİ DENETİM KURULU

MADDE 36: SEÇİMİ

Avrupa Konutları-Tem Sitesi Denetim Kurulu, bir yıl için TOPLU YAPI TEMSİCİLER KURULU tarafından seçilen Üç asil üç yedek üyeden meydana gelir. Bunlar kendi aralarında bir başkan seçerler. Aynı kişiler yeniden seçilebilirler. Denetim Kurulu en az, 3 ayda bir Avrupa Konutları-Tem Sitesi Yönetim Kurulunun hesap ve işlemlerini inceleyerek sonuçları Site Kat Malikleri Kuruluna bildirir. Yılsonunda Site Yönetim Kurulunun aklanması veya sorumlu tutulması önerisini de içerecek biçimde düzenleyici kesin hesaplara ilişkin raporunu Avrupa Konutları-Tem Sitesi Kat Malikleri Kurulu üyelerine ulaştırılmasını sağlar. Denetim Kurulu zorunlu hallerde Avrupa Konutları-Tem Sitesi Kat Malikleri Kurulu’nu olağanüstü toplantıya çağırabilir. Denetim Kurulu bütün kararları ile rapor özetlerini noterce onaylanmış Avrupa Konutları-Tem Sitesi Denetim Kurulu Karar Defterine yazar. Bu defter, eski - yeni kurullar arasında tutanakla devir- teslim edilir.

MADDE - 37 : ÜCRETİ

Avrupa Konutları-Tem Sitesi Denetim Kurulu üyelerine herhangi bir ücret ödenip ödenmeyeceği, ödenecekse miktar ve şartlarını Avrupa Konutları-Tem Sitesi Kat Malikleri Kurulu karara bağlarDÖRDÜNCÜ BÖLÜM

ÇEŞİTLİ HÜKÜMLER

MADDE 38: HAKİMİN MÜDAHALESİNİN İSTENMESİ

Blok Kat malikleri kurulunca verilen karara razı olmayan bağımsız bölüm maliklerinden birinin veya onun bölümünde kiracı ve herhangi bir sebeple oturanlar veya devamlı suretle faydalanan kimselerin kanunda veya yönetim planında gösterilmiş bulunan borç ve yükümlülüklerini yerine getirmemeleri yüzünden zarar gören bağımsız bölüm malikleri, yönetici veya Avrupa Konutları-Tem Sitesi yönetim kurulu KMK’ nun 33. maddesi uyarınca Sulh Hukuk Mahkemesine başvurarak borç ve yükümlülüklerinin yerine getirilmesi için hâkimin müdahalesini isteyebilir.

MADDE-39 : ÖNCELİKLE SATIN ALMA HAKKININ MEVCUT OLMAYIŞI

Bloktaki bir bağımsız bölümün bir arsa payının satılması halinde Avrupa Konutları-Tem Sitesi bağımsız bölüm maliklerinin öncelikle satın alma hakları yoktur.

MADDE 40: TEMLİKİ TASARRUF VE ÖNEMLİ YÖNETİM İŞLERİ

Blok yapının bir hakla kayıtlanması veya arsanın bölünmesi, bölünen kısmın mülkiyetinin başkasına devir olunması gibi temliki tasarruflar Avrupa Konutları-Tem Sitesi Toplu Yapı Kat Malikleri Kurulunun oybirliği ile alacağı, ana yapının duvarlarının, çatı ve benzeri yerler ile Avrupa Konutları-Tem Sitesi ortak alanlarının reklam maksadıyla kiralanması gibi önemli yönetim işleri ise, Avrupa Konutları-Tem Sitesi Yönetim Kurulunun oybirliği ile alacağı karar ile yapılır.

MADDE 41: SPOR VE SAĞLIK TESİSLERİNİN İŞLETİLMESİ;

Parsel içinde yer alan kısmen ortak alanlar içeren Spor ve Sağlık Tesisleri; Site Yönetiminin uygun gördüğü gerçek ve tüzel kişiler (sermaye şirketleri, dernek veya vakıf şirketleri) eliyle işletilebilecektir. Bu tesisin işletimi özerk ticari bir yönetim olacaktır.

MADDE 42: GEÇİCİ YÖNETİM ve DENETİM

a) Avrupa Konutları-Tem Sitesi yerleşim planı kapsamındaki onaylı projeye bağlanmış bütün yapılar, ortak yer, ticari nitelikli bağımsız bölümler depo ve tesislerin tamamlanması, yerleşiminin ve ortak alanların kullanımının belli bir düzen içinde yürütülmesi amacıyla bu yönetim planında Avrupa Konutları-Tem Sitesi Kat Malikleri Kurulu. ve Avrupa Konutları-Tem Sitesi Yönetim Kurulu için öngörülmüş bulunan tüm hak ve yetkiler geçici olarak Artaş-Öztaş-Doğu İnşaata Ortak Girişimi (veya Emlak Konut GY ORTAKLIĞI A.Ş. vekili), EGYO dan bir Artaş-Öztaş-Doğu İnşaat Ortak Girişim den iki toplam üç kişiden asil ve yedek olmak üzere oluşur. Bir asil bir yedek denetçi de EGYO dan atanır. Geçici Yönetim Oluşacak kurul tarafından yürütülecektir. AVRUPA KONUTLARI PROJESİ Kapsamında bütün yapılar, ortak yer yapı ve tesisler tamamlanıncaya kadar bu yönetim planında AVRUPA KONUTLARI-Tem Sitesi Genel Kurulu ile Yönetim Kurulu için öngörülmüş bulunan tüm hak, görev ve yetkiler, Yönetim Planının Tapuya verilmesini izleyen tarihten itibaren en çok 5 (beş) yıl Artaş-Öztaş-Doğu Ortak Girişimi tarafından yerine getirilir
b) Geçici yönetim Avrupa Konutları-Tem Sitesi yönetimine ilişkin yasal düzenleme yapılınca ve en çok beş yıl sonrası, yetkilerini iş bu yönetim planına göre oluşturulacak Avrupa Konutları-Tem Sitesi Kat Malikleri Kurulu’na devreder. Avrupa Konutları-Tem Sitesi kapsamındaki tüm bağımsız bölüm maliklerinin pay ve oy bakımından 4/5’nün talebi halinde geçici yönetime son verilir. İlk bağımsız bölüm malikler kurulu ve Avrupa Konutları-Tem Sitesi Kat Malikleri Kurulu toplantı tarihi, geçici yönetim tarafından tespit ve ilan olunur. Geçici yönetim ilk toplantıya kadar geçecek sürede işlerin aksatılmadan yürütülebilmesi için Blok yöneticileri, Ticari nitelikli bağımsız bölüm yöneticileri ayrı ayrı atayabilir veya bağımsız bölüm maliklerinden yönetici ismi bildirmelerini isteyebilir. Geçici yönetim süresince Blok yöneticileri kendilerine verilen görevi yerine getirir ve geçici yönetimin düzenleyeceği istişare toplantılarına katılırlar.
c) Geçici yönetim, aldığı kararları sayfaları noter mührü ile onaylanmış bir deftere yazıp imzalamakla yükümlüdür.
d) Geçici yönetim, Avrupa Konutları-Tem Sitesi yönetim hizmetlerini tamamen veya kısmen bir tüzel kişi veya şahsa yaptırabilir. Bu amaçla yapılan süreli sözleşmeler geçici yönetimden sonra, yönetimi devralacak kurum ve kişileri de bağlar.
e) Geçici denetim, yönetim hizmetlerinin gereği gibi yürütülüp yürütülmediğini devamlı olarak izlemek ve denetlemekle yükümlüdür.
f) Bloklar tamamlanıp Blok yöneticileri seçildiğinde, geçici yönetim en az yılda bir kere yöneticilerle bir danışma toplantısı düzenler. Bu toplantıda yöneticilere Avrupa Konutları-Tem Sitesi ortak yer ve tesislerin yönetimine ilişkin bilgi verilir ve yöneticilerin konuya ilişkin görüşleri dinlenir.
g) Geçici yönetim, uygun görürse danışma toplantısını geniş bir katılımla yapabilir.
h) Geçici yönetim veya bu iş için görevlendireceği kişiler Avrupa Konutları-Tem Sitesi nın yönetimi sırasında çıkabilecek tüm ihtilafları taraf sıfatıyla takip etmeye, dava açmaya, icra takibi yapmaya ve bu hususlarda vekil tayin etmeye yetkilidir.

GEÇİCİ MADDE 1: İleriki aşamalarda, Komşu veya bitişik parsellerde toplu yapı esaslarına uygun projelerin yapımı halinde, Avrupa Konutları - Tem Sitesi Toplu Yapı Temsilciler Kurulu bu parsel ve/veya parsellerlerle 5711 s.Yasanın Toplu Yapılara İlişkin Özel Hükümleri çerçevesinde müşterek Yapı Yönetimi Oluşturmasına, Toplu Yapı yönetimi oluşmasa da bitişik parsellerde blok kat malikleriyle ortak alanların karşılıklı kullanımlarına ilişkin esasları belirleyebilir, bu konuda Site Yönetim Kurullarını yetkilendirebilir.
07.02.2008 tarihinde düzenlenen işbu Yönetim Planının muhtevası, aşağıda kimlikleri yazılı Avrupa Konutları-Tem Sitesi alanının bütün konut bağımsız bölüm maliklerince ve Ticari nitelikli bağımsız bölüm maliklerince okunarak arzularına uygun olduğunu ve oy birliğiyle kabul ve imzaladıklarını beyan ve ikrar eylerler.

4. PRATİK BİLGİLER

a. Yerleşme Sırasında Dikkat Edilecek Hususlar
• Avrupa Konutları Tem Projesi konutlarına taşınacak Bağımsız Bölüm Kullanıcıları, olabilecek tüm karışıkların önlenmesi amacıyla Avrupa Konutları Tem Site Yönetiminden randevu alarak eşyalarını taşımalıdır.
• Taşınma işlemleri için verilecek randevular; Site yönetiminin belirleyeceği saatlerde taşınma işlemi başlayıp bitecek şekilde ayarlanacaktır. Organizasyonun tam yapılabilmesi, eşyalarınızın ve binanızın zarar görmemesi için randevu saatlerine uymanızı ve mutlaka randevu alarak taşınma işlemini gerçekleştirmenizi rica ederiz.
• Taşınma işlemleri sizlerin, eşyalarınızın ve binanın korunması amacı ile randevu alınan tarih ve saatte Güvenlik Görevlileri gözetiminde yapılacaktır.
• Site Yönetiminin belirleyeceği asansörden, istenilen bağımsız bölüme taşımalar el ile yapılacaktır.

Asansörlerin devre dışı kalması durumunda ivedilikle site yönetimi elemanlarına haber verilmeli kesinlikle bir müdahalede bulunulmamalıdır.

b. Tadilatlar Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Taşınma, tadilat ve onarım işlemini yapacak firmalar bu işlemlere bağlamadan önce Site Yönetimi ile temas kurmalı, çalışmalar ile ilgili projeler işe başlanmadan Site Yönetimine gönderilmeli ve onaya müteakip işe başlanmalıdır. Bu işlerinde çalışacak kişilerin isim listeleri ve çalışma zamanları önceden Site Yönetimine bildirilmelidir. Ortak alan kapsamına giren mekânlarda tadilat yapılmamalıdır.
Bağımsız bölümlerdeki tadilat / onarım / bakım işleri yürütülürken genel emniyet kurallarına dikkat edilmeli yangına neden olabilecek araç, gereçlerin kullanımına başlamadan önce gerekli önlemler alınmalıdır.

Yapılacak olan ilave elektrik tadilatları sırasında:
• Mutlaka standartlar muhafaza edilmelidir.
• Kesilen elektrik devreleri mutlaka izole edilmelidir.
Çalışan ekiplerin yanında mutlaka yangın tüpü bulunmalıdır. Eğer bağımsız bölümünüzde yangın tüpü bulunmuyorsa Site Yönetiminden geçici olarak tedarik edilmelidir.

c. Beyaz Eşyaları Yerleştirirken Dikkat Edilecek Hususlar
Konutunuzda mahal listelerinde yer alan mutfak eşyaları sizlere monte edilmiş olarak teslim edilmiştir. Beyaz eşyalarla ilgili kullanım kitapçıkları ve garanti belgeleri konut teslimleri sırasında sizlere verilmiştir.

d. Evcil Hayvanlar İle İlgili Hususlar
Sitede köpek, kedi, kuş gibi evcil hayvan barındırmak ancak komşuluk hukuku kurallarına aykırı olmamak, ana taşınmazda bulunan diğer komşuları rahatsız etmemek şartı ile mümkündür. Evcil hayvanlar Yönetim tarafından belirlenen yerler dışında gezdirilemez ve bağlanamaz. Ayrıca hayvanların dışkılarının da kendileri için ayrılan alanlar dışındaki yerlere yaptırılmasına müsaade edilmeyecektir ve tüm temizlik işinden evcil hayvan sahipleri sorumlu tutulacaklardır.

e. Siteye Emlakçı Giriş - Çıkışı İle İlgili Hususlar
Site sakinlerinin dairelerini kiraya vermek veya satmak için emlakçıyla anlaşmaları halinde, ilgili site sakininin emlakçıyla ilgili kimlik ve akit bilgisini Site Yönetimine bildirmesi zorunludur. Aksi takdirde emlakçılar siteye alınmayacaklardır.

5. ORTAK ALAN UYGULAMALARI

a. Ortak Alanlar
Kat maliki, ana gayrimenkulün tüm ortak yerlerinin de malikidir. Ortak yerlerden kanun ve Yönetim Planı hükümlerine göre kullanma ve yararlanma haklarına sahiptir.
Tüm kullanıcılar tesisin mimari durumuna ve bakımına itina göstermekle yükümlüdürler. Kat maliki ve Yönetim Kurulu onayı olmadıkça ortak alanları kendi özel amaçları doğrultusunda depo, resepsiyon, kafeterya, bekleme odası vb. amaçlarla kullanamazlar, buralara tadilat ve dekorasyon yapamazlar.

b. Uygulamalar
Avrupa Konutları Tem Projesi’nde ortak alan uygulamaları ile ilgili aşağıda belirtilen hizmetler Kat Malikleri’nce alınan kararlar doğrultusunda Site Yönetiminin işletimi ve kontrolündedir.
• Güvenlik uygulamaları (personel, ziyaretçi, malzeme giriş çıkışları, post paket vb.)
• Temizlik uygulamaları (genel, gündüz, akşam, hafta sonu temizlik vb.)
• Kullanılacak temizlik malzemesinin seçimi
• Bağımsız bölümlerin temizliği
• Çöplerin toplatılması
• İlaçlama uygulamaları
• Bahçe bakım – Peyzaj uygulamaları
• Yakıt alımı

c. Periyodik Bakımlar
Avrupa Konutları Tem Projesi konutlarında kullanılan mekanik - elektrik sistemler ile ilgili Site Yönetimince yapılması / yaptırılması, önerilen bakım periyotları aşağıda tabloda belirtilmiştir. Sistemlerin bakımlarının yapılması, verimli çalışmasını ve ömürlerinin uzamasını sağlar.

6. ULAŞIM

a. Belediye ve Halk Otobüsleri
i. Avrupa Konutları / TEM – Bayrampaşa – Topkapı (88)
ii. Avrupa Konutları / TEM – Edirnekapı – Vatan Cad. – Aksaray – Yenikapı (88 A)
iii. Avrupa Konutları / TEM – Edirnekapı – Fatih – Vezneciler (38 B)
iv. Avrupa Konutları / TEM – Alibeyköy – Eyüp – Eminönü (399 C)
v. Avrupa Konutları / TEM – Alibeyköy – Çağlayan – M.Köy – Şişli (49)
vi. Avrupa Konutları / TEM – Okmeydanı – M.Köy – Şişli (49 G)
vii. Avrupa Konutları / TEM – Kasımpaşa – Haliç – Taksim (36 T)
viii. Avrupa Konutları / TEM – Vatan Cad. – Aksaray – Beyazıt (38)

b. Dolmuş – Minibüs
i. Avrupa Konutları / TEM – Alibeyköy – Okmeydanı – Şişli
ii. Avrupa Konutları / TEM – Edirnekapı – Vatan Cad. – Aksaray
iii. Avrupa Konutları / TEM – Bayrampaşa – Topkapı

c. Metro Hattı
2009 Yılında İnşaat başlayacaktır. Kabataş – Mahmutbey Gişeler arasında olacaktır. Tümü yer altından geçecek 24,5 km.lik hat olmak üzerinde toplam 19 istasyon içerecektir. Abdi İpekçi Caddesi üzerinde Avrupa Konutları Polikliniği karşısında istasyon olacaktır.